Panopoly (7.x-1.80) - en to hi translation catalogue (74 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Next
hi: अगला

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Categories
hi: वर्ग

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: None
hi: कोई नहीं

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Time
hi: समय

en: Add
hi: जोड़ें

en: Path
hi: मार्ग

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Picture
hi: चित्र

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Advanced
hi: विकसित

en: Sort order
hi: क्रमबद्ध आदेश

en: Prev
hi: पिछला

en: Address
hi: पता

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Template
hi: फर्मा

en: 1 item | @count items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: @count वस्तुएं

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Sidebar
hi: साइडबार

en: Video
hi: वीडियो

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Menus
hi: मेनू

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: Enter your keywords
hi: अपने खोजशब्द दर्ज करें

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: About
hi: के बारे में

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
hi: स्पेस या अल्पविराम से एक्सटेंशन को अलग करे अग्रणी डॉट का उपयोग ना करे .

[ctx: date_nav]
en: Prev
hi: पीछे के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_nav]
en: Next
hi: अगले के
    संदर्भ में: date_nav
