Panopoly (7.x-1.85) - en to id translation catalogue (84 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Add new
id: Tambah baru

en: Time
id: Waktu

en: Add
id: Tambah

en: Path
id: Jalur

en: Display
id: Tampilan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: Content Types
id: Jenis-jenis Konten

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Picture
id: Foto

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Fields
id: Bidang isian

en: Items
id: Item

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Sort order
id: Urutan sortir

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Prev
id: Sebelum

en: Address
id: Alamat

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 item
id[1]: @count item

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: Middle
id: Tengah

en: Revert
id: Kembali

en: Caption
id: Keterangan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Information
id: Informasi

en: Menus
id: Menu

en: Permalink
id: Link permanen

en: 1 user | @count users
id[0]: 1 anggota
id[1]: @count anggota

en: Enter your keywords
id: Masukkan kata kunci anda

en: Featured
id: Pilihan

en: About
id: Tentang

en: Admin
id: Administrator

en: Default image
id: Gambar bawaan

en: Link title
id: Tautan judul

en: Search form
id: Form pencarian

en: -1 (Unlimited)
id: -1 (Tak terbatas)

en: PHP memory limit
id: Batasan memori PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
id: Pertimbangkan untuk menambah batasan memori (memory limit) PHP anda menjadi %memory_minimum_limit untuk membantu mencegah kesalahan saat proses instalasi.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
id: Pertimbangkan untuk menambah batasan memori (memory limit) PHP anda menjadi %memory_minimum_limit untuk membantu mencegah kesalahan saat proses <em>update</em>.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
id: Bergantung pada konfigurasi Anda, Drupal bisa berjalan dengan batas memori PHP %memory_limit. Namun, batas memori PHP %memory_minimum_limit atau yang disarankan, terutama jika situs Anda menggunakan modul tambahan atau modul kontribusi tambahan.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
id: Tambah batasan memori dengan mengedit parameter memory_limit pada file %configuration-file lalu restart webserver anda (atau hubungi administrator server anda atau hosting anda untuk bantuan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
id: Hubungi administrator server atau hosting anda untuk bantuan dalam menambah batasan memori PHP anda.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
id: Lihat <a href="@url">persyaratan Drupal</a> untuk informasi lebih lanjut.

en: Upload destination
id: Tujuan unggahan

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
id: Pilih tempat berkas terakhir harus disimpan. Penyimpanan berkas pribadi memiliki overhead yang jauh lebih besar daripada berkas publik, namun memungkinkan akses terbatas ke berkas dalam bidang ini.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
id: Jika tidak ada gambar yang diunggah, gambar ini akan ditampilkan pada layar.

en: Searched %type for %keys.
id: Mencari %type untuk %keys.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.
