Panopoly (7.x-1.87) - en to fa translation catalogue (100 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Next
fa: بعدی

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Status
fa: وضعیت

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: None
fa: هیچ

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Parent
fa: والد

en: Category
fa: دسته بندی

en: Name
fa: نام

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Add new
fa: افزودن جدید

en: Time
fa: زمان

en: Add
fa: افزودن

en: Path
fa: مسیر

en: Display
fa: نمایش

en: results
fa: نتایج

en: search
fa: جستجو

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Content Types
fa: انواع محتوا

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Picture
fa: تصویر

en: Titles
fa: عناوین

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Fields
fa: فیلدها

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Prev
fa: قبلی

en: Address
fa: نشانی

en: request a new password
fa: درخواست رمز عبور جدید

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Template
fa: قالب

en: 1 item | @count items
fa[0]: 1 آیتم
fa[1]: @count آیتم

en: Add file
fa: افزودن فایل

en: Revert
fa: بازگشت

en: Caption
fa: عنوان

en: Sidebar
fa: نوار جانبی

en: Video
fa: ویدیو

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Information
fa: اطلاعات

en: Simple
fa: ساده

en: Menus
fa: منوها

en: Permalink
fa: پیوند ثابت

en: User Roles
fa: نقش‌های کاربر

en: 1 user | @count users
fa[0]: 1 کاربر
fa[1]: @count کاربر

en: Enter your keywords
fa: کلمات کلیدی خود را وارد کنید

en: Featured
fa: ویژه

en: About
fa: درباره

en: Admin
fa: مدیر

en: Default image
fa: تصویر پیش‌فرض

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Change theme
fa: تغییر پوسته

en: Awesome
fa: فوق‌العاده

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: -1 (Unlimited)
fa: -1 (نامحدود)

en: PHP memory limit
fa: محدودیت حافظه PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fa: در نظر داشته باشید برای جلوگیری از خطا در هنگام نصب، حافظه PHP را تا حد %memory_minimum_limit افزایش دهید.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fa: در نظر داشته باشید برای جلوگیری از خطا در هنگام به‌روز رسانی، حافظه PHP را تا حد %memory_minimum_limit افزایش دهید.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fa: براساس پیکربندی شما دروپال می‌تواند با محدودیت حافظه %memory_limit برای PHP اجرا شود. گرچه، مقدار توصیه‌شده برای محدودیت حافظه برای PHP، مقدار %memory_minimum_limit است، خصوصا اگر سایت شما از ماژول‌های اهدا شده و یا سفارشی استفاده می‌کند.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fa: مقدار محدودیت حافظه را با ویرایش پارامتر memory_limit در فایل %configuration-file افزایش دهید و سپس وب سرور خود را Restart کنید (یا با مدیر سایت خود یا سرویس دهنده هاست خود برای همکاری تماس بگیرید).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fa: با مسئول و یا سرویس دهنده سایت خود برای افزایش محدودیت حافظه PHP تماس بگیرید

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر <a href="@url">نیازمندی‌های دروپال</a> را ببینید.

en: Add image
fa: افزودن تصویر

en: Upload destination
fa: مقصد بارگذاری

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fa: محلی‌ که فایل‌های نهایی بایستی ذخیره شوند را انتخاب کنید. ذخیره فایل خصوصی هزینه بیشتری از فایل‌های عمومی دارند، اما اجازه دسترسی محدود به فایل‌ها از میان این رشته را می‌دهد.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fa: اگر هیچ تصویری آپلود نشد، این تصویر بر روی صفحه نمایش، نشان داده خواهد شد.

en: Searched %type for %keys.
fa: %keys در %type جستجو شدند.

en: AHAH callback
fa: درخواست AHAH

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: create an account
fa: ایجاد یک حساب

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fa: پسوندها را با فاصله یا کاما از هم جدا کنید و نقطه ابتدای آنها را ننویسید.
