Panopoly (7.x-1.88) - en to ja translation catalogue (104 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: Pages
ja: ページ

en: Status
ja: 状態

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Add new
ja: 新規追加

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: Path
ja: パス

en: Display
ja: 表示

en: results
ja: 結果

en: search
ja: 検索

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Keywords
ja: キーワード

en: Picture
ja: 写真

en: Titles
ja: タイトル

en: Configure
ja: 設定

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Fields
ja: フィールド

en: Items
ja: アイテム

en: Advanced
ja: 高度

en: Sort order
ja: 並び順

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Prev
ja: 前へ

en: Address
ja: 住所

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Template
ja: テンプレート

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Middle
ja: 中

en: Revert
ja: 戻す

en: Caption
ja: キャプション

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Video
ja: ビデオ

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Information
ja: 情報

en: Simple
ja: 簡単

en: Menus
ja: メニュー

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Update Preview
ja: プレビューを更新する

en: 1 user | @count users
ja[0]: ユーザー 1 人
ja[1]: ユーザー @count 人

en: Enter your keywords
ja: 検索キーワードを入力してください

en: Expand all children
ja: 全ての子メニューを広げる

en: Featured
ja: 主な

en: About
ja: アバウト

en: Admin
ja: 管理者

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Display Type
ja: 表示タイプ

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: Change theme
ja: テーマを変更

en: Awesome
ja: 素晴らしい

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: -1 (Unlimited)
ja: -1 (無制限)

en: PHP memory limit
ja: PHP メモリ制限

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ja: インストール処理でのエラーを防ぐために、PHPメモリ制限を %memory_minimum_limit に増やすことを検討してください。

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ja: アップデート処理でのエラーを防ぐために、PHPメモリ制限を %memory_minimum_limit に増やすことを検討してください。

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ja: 設定次第では、Drupalは %memory_limit のPHPメモリ制限で稼働できますが、%memory_minimum_limit 以上のPHPメモリ制限を推奨します。 特に追加の拡張モジュールを使用する場合、より多くのメモリを必要とするでしょう。

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ja: ファイル %configuration-file 内の memory_limit パラメーターを編集して、メモリ制限を増やしてから、ウェブサーバーを再起動してください。 （または、システム管理者やホスティングプロバイダーに問い合わせてください）

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ja: PHPメモリー制限を増やすために、システム管理者やホスティングプロバイダーに問い合わせてください。

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
ja: より詳しい情報は<a href="@url">Drupal requirements（英文）</a>を参照してください。

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ja: 画像がアップロードされていない場合、この画像が表示されます。

en: Searched %type for %keys.
ja: %typeから%keysを検索しました。

en: AHAH callback
ja: AHAH コールバック

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: Overridden Page Templates
ja: 上書きされているページテンプレート

en: Disable?
ja: 無効化?

en: Add Flexible Layout
ja: フレキシブルレイアウトを追加
