Panopoly Search (7.x-1.84) - en to de translation catalogue (24 entries)

en: Search
de: Suche

en: Default
de: Standard

en: Path
de: Pfad

en: results
de: Ergebnisse

en: search
de: Suchen

en: Keywords
de: Schlüsselwörter

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Advanced
de: Erweitert

en: 1 item | @count items
de[0]: 1 Eintrag
de[1]: @count Einträge

en: Current search
de: Aktuelle Suche

en: Simple
de: Einfach

en: Enter your keywords
de: Zu suchende Schlüsselwörter

en: Search type
de: Suche Typ

en: Search form
de: Suchformular

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
de: Das erweiterte Formular kann zusätzliche Optionen auf der Grundlage des Suche-Typs haben. Zum Beispiel die erweiterte Suche ermöglicht es nach Inhaltsyp und Taxonomie Begriffen zu durchsuchen.

en: Same page
de: Die gleiche Seite

en: Override default prompt
de: Überschreiben der Standard-Eingabeaufforderung

en: @type search form
de: @type Suchformular

en: Searched %type for %keys.
de: %type wurde nach %keys durchsucht.

en: Missing/broken type
de: Fehlender/fehlerhafter Typ

en: Panopoly Search
de: Panopoly Suche

en: Is Apache Solr running?
de: Ist Apache Solr aktiviert?

en: Apache Solr is running
de: Apache Solr ist aktiviert

en: Search Facets
de: Suchfacetten
