Panopoly Widgets (7.x-1.44) - en to pt translation catalogue (26 entries)

en: Title
pt: Título

en: Next
pt: Próximo

en: Description
pt: Descrição

en: File
pt: Arquivo

en: Image
pt: Imagem

en: Default
pt: Padrão

en: Text
pt: Texto

en: Custom
pt: Personalizado

en: Items
pt: Itens

en: Prev
pt: Anterior

en: Address
pt: Endereço

en: Table
pt: Tabela

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: Add file
pt: Adicionar arquivo

en: Caption
pt: Legenda

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Information
pt: Informações

en: Pause
pt: Pausa

en: Default image
pt: Imagem padrão

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Add image
pt: Adicionar imagem

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os arquivos finais devem ser armazenados. O armazenamento de arquivos privados tem um custo computacional significativamente maior do que o de arquivos públicos, mas permite acesso restrito a arquivos neste campo.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
pt: Se nenhuma imagem for enviada, esse imagem será mostrada na exibição.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.
