Panopoly Widgets (7.x-1.66) - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: Title
pt: Título

en: Next
pt: Seguinte

en: Description
pt: Descrição

en: File
pt: Ficheiro

en: Links
pt: Ligações

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Default
pt: Predefinido

en: Text
pt: Texto

en: Custom
pt: Personalizado

en: Items
pt: Itens

en: Prev
pt: Anterior

en: Table
pt: Tabela

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: Caption
pt: Legenda

en: Video
pt: Vídeo

en: Information
pt: Informação

en: Default image
pt: Imagem predefinida

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Upload destination
pt: destino dos ficheiros a carregar

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os ficheiros finais deverão ser armazenados. O armazenamento de ficheiros privados provoca uma sobrecarga significativamente maior do que ficheiros públicos, mas permite restrições de acesso a ficheiros neste campo.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
pt: Se nenhuma imagem for carregada esta imagem irá ser exibida.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com um espaço ou vírgula e não inclua o ponto no início.
