Pantheon (7.x-1.0-beta1) - en to hu translation catalogue (16 entries)

en: delete
hu: törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Advanced Settings
hu: Haladó beállítások

en: download
hu: letölt

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
hu: Biztonsági figyelmeztetés: A <em>Backup and Migrate</em> modul nem tudja írni a teszt szövegfájlt a %directory könyvtárba, ezért nem tudja ellenőrizni a mentési cél biztonságát. A kiszolgáló mentései le lesznek tiltva, amíg a cél nem írható és nem biztonságos.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
hu: Biztonsági figyelmeztetés: A <em>Backup and Migrate</em> modul nem fogja elmenteni a mentési fájlokat a kiszolgálóra, mert a célkönyvtár nyilvánosan elérhető. Ha menteni kell a fájlokat a kiszolgálóra, akkor védetté kell tenni a „%directory”  könyvtárat.

en: Directory path
hu: Könyvtár útvonal

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
hu: A könyvtár elérési útvonala, ahová az adatbázismentés történik. Relatív útvonal megadása szükséges, és a Drupalnak írásjoggal kell rendelkeznie az adott könyvtárra.
    <pre>Helytelen: http://domainneve.hu/sites/default/files/konyvtarneve
    Helyes: sites/default/files/konyvtarneve</pre>

en: Change file mode (chmod)
hu: Fájl jogosultságainak megváltoztatása (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
hu: Megadásával az adatbázismentés fájlok jogai megváltoznak a kiszolgálón. Kizárólag oktális értékek használhatóak (például 644 vagy 0644). Üresen hagyva ez a lehetőség ki van kapcsolva.

en: Change file group (chgrp)
hu: Fájl csoport megváltoztatása (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
hu: Megadásával az adatbázismentés fájlok csoportja megváltozik a kiszolgálón. Üresen hagyva ez a lehetőség automatikusan ki lesz kapcsolva.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
hu: Érvényes oktális érték megadása szükséges a chmod mezőben (például 644 vagy 0644), vagy üresen kell hagyni.

en: %title Files
hu: %title fájlok

en: There are no backup files to display.
hu: Nincs megjeleníthető adatbázismentés.

en: You do not have permission to back up this site.
hu: Nincs jogosultság az adatbázis mentéséhez.
