Pantheon (7.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (16 entries)

en: delete
sv: radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Advanced Settings
sv: Utökade inställningar

en: download
sv: ladda ned

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kunde inte skriva en textfil för testning till målkatalogen %directory och kan därför inte kontrollera säkerheten hos målkatalogen för säkerhetskopior. Säkerhetskopieringar till servern kommer vara inaktiverade tills målkatalogen är skrivbar och säker.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kommer inte att spara säkerhetskopior till servern eftersom målkatalogen är offentligt åtkomlig. Vänligen säkra katalogen %directory om du vill spara filer på serven.

en: Directory path
sv: Sökväg till katalog

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
sv: Ange sökvägen till katalogen där säkerhetskopiorna skall sparas. Använd en relativ sökväg så blir det en sökväg relativ till din rootkatalog för Drupal. Webbservern måste kunna skriva till denna sökväg.

en: Change file mode (chmod)
sv: Ändra filläge (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändrad via chmod med det läge du anger. Ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644), eller lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: Change file group (chgrp)
sv: Ändra filgrupp (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändras via chgrped till den grupp du anger. Lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
sv: Du måste ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644) i ändringsfältet, eller lämna det tomt.

en: %title Files
sv: %title filer

en: There are no backup files to display.
sv: Det finns inga säkerhetskopior att visa.

en: You do not have permission to back up this site.
sv: Du har inte behörighet att säkerhetskopiera denna webbplats.
