Paragraphs (7.x-1.0-alpha9) - en to pt translation catalogue (49 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Remove
pt: Remover

en: view
pt: ver

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: All
pt: Tudo

en: Embedded
pt: Embutido

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: here
pt: aqui

en: Order
pt: Pedido

en: Hidden
pt: Oculto

en: Confirm Deletion
pt: Confirmar Apagar

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Restore
pt: Recuperar

en: edit bundle
pt: editar pacote

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: O delta permite que você selecione qual item, em um campo de múltiplos valores, será a chave do relacionamento. Selecione "1" para usar o primeiro item, "2" para o segundo, e assim por diante. Caso você selecione "Todos", cada um dos itens criará uma nova linha, e poderão surgir resultados duplicados.

en: manage display
pt: gerenciar exibição

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Nome de máquina inválido. Informe um nome diferente de %invalid.

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: Host entity
pt: Entidade hospedeira

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Select the view mode
pt: Selecione o modo de visualização

en: View mode: @mode
pt: Modo de visualização: @mode

en: Remove item callback
pt: Remover chamada de item

en: Entity with the @field (@field_name)
pt: Entidade com o @field (@field_name)

en: Relate each @entity using @field.
pt: Relacionar cada @entity usando @field.

en: Bundle name
pt: Nome do pacote

en: delete bundle
pt: apagar pacote

en: Could not load bundle
pt: Não foi possível carregar o pacote

en: Save Paragraph bundle
pt: Salvar pacote de Paragraph

en: The paragraph bundle %name has been updated.
pt: O pacote de paragraph %name foi atualizado.

en: Are you sure you want to delete the paragraph bundle %bundle?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o pacote de paragraph %bundle?

en: This action cannot be undone. Content using the bundle will be broken.
pt: Esta ação não poderá ser desfeita. Conteúdo usando o pacote serão quebrados.

en: The paragraph bundle %name has been deleted.
pt: O pacote de paragraph %name foi apagado.

en: Added paragraph bundle %name.
pt: Adicionado pacote de paragraph %name.

en: Deleted paragraph bundle %name.
pt: Apagado pacote de paragraph %name.

en: The entity containing the paragraphs field.
pt: A entidade contendo este campo de paragraphs.

en: Paragraphs items
pt: Itens de paragraph

en: Paragraph item from !field_name
pt: Item de Paragraph de !field_name

en: The paragraph bundle %name has been added.
pt: O pacote de paragraph %name foi adicionado.

en: !title type
pt: !title tipo

en: This !title has been removed, press the button below to restore.
pt: Este !title foi removido, pressione o botão abaixo para restaurar.
