Paragraphs (7.x-1.0-beta2) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Remove
it: Elimina

en: view
it: mostra

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Node
it: Nodo

en: All
it: Tutti

en: Field name
it: Nome del campo

en: node
it: nodo

en: here
it: qui

en: Order
it: Ordina

en: Hidden
it: Nascosto

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Restore
it: Ripristina

en: manage fields
it: gestisci campi

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Il delta consente di selezionare quale voce è adeguata alla relazione in un campo dal valore multiplo. Selezionare "1" per usare la prima voce, "2" per la seconda voce e così via. Se si seleziona "Tutto", ogni voce del campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati.

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Full content
it: Contenuto completo

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Paragraphs
it: Paragrafi
