Paragraphs (7.x-1.0-beta5) - en to fr translation catalogue (67 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Closed
fr: Fermé

en: view
fr: voir

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Open
fr: Ouvert

en: Node
fr: Nœud

en: All
fr: Tout

en: Embedded
fr: Inclus

en: Field name
fr: Nom du champ

en: node
fr: nœud

en: here
fr: ici

en: Order
fr: Ordre

en: Hidden
fr: Caché

en: Select List
fr: Liste Déroulante

en: Buttons
fr: Boutons

en: Confirm Deletion
fr: Confirmer la suppression

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Restore
fr: Restaurer

en: Bundle
fr: Type

en: edit bundle
fr: modifier le paquet

en: Add mode
fr: Ajouter un mode

en: Item Title
fr: Titre de l'élément

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera la clé de la relation. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Full content
fr: Contenu complet

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Host entity
fr: Entité hôte

en: Select the view mode
fr: Sélectionner le mode d'affichage

en: View mode: @mode
fr: Mode d'affichage : @mode

en: Remove item callback
fr: Retirer l'élément de la procédure de rappel (callback)

en: Entity with the @field (@field_name)
fr: Entité avec @field (@field_name)

en: Relate each @entity using @field.
fr: Relier chaque @entity utilisant @field.

en: Bundle name
fr: Nom du paquet

en: delete bundle
fr: supprimer le paquet

en: No paragraph bundles have been defined yet.
fr: Aucun paquet de paragraphe n'a été défini pour le moment.

en: Could not load bundle
fr: Ne peut charger le paquet

en: The human-readable name of this bundle. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
fr: Le nom de ce paquet. Il est recommandé que ce nom commence par une lettre majuscule et ne contienne que des lettres, des chiffres et des espaces. Ce nom doit être unique.

en: Save Paragraph bundle
fr: Enregistrer le paquet de paragraphes

en: The paragraph bundle %name has been updated.
fr: Le paquet de paragraphes %name a été mis à jour.

en: Are you sure you want to delete the paragraph bundle %bundle?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le paquet de Paragraphs %bundle ?

en: This action cannot be undone. Content using the bundle will be broken.
fr: Cette action ne peux être annulée. Le contenu utilisant ce paquet sera endommagé.

en: The paragraph bundle %name has been deleted.
fr: Le paquet de paragraphes %name a été supprimé.

en: Added paragraph bundle %name.
fr: Ajout du paquet de paragraphes %name.

en: Deleted paragraph bundle %name.
fr: Suppression du paquet de paragraphes %name.

en: Unconnected paragraphs item
fr: Élément de Paragraphe non lié

en: The machine-readable name of the paragraphs field containing this item.
fr: Le nom système du champ Paragraphs qui contient cet élément.

en: The entity containing the paragraphs field.
fr: L'entité contenant le champ Paragraphs.

en: Paragraphs item
fr: Élément de Paragraphes

en: Paragraphs bundle @bundle
fr: Paquet de Paragraphs @bundle

en: Administer paragraphs bundles
fr: Administrer les paquets de Paragraphs

en: Edit Paragraph Bundle
fr: Modifier le paquet Paragraph

en: Label to appear as title on the button as "Add new [title]", this label is translatable
fr: Étiquette à faire apparaître en tant que titre sur le bouton, tel que "Ajouter un nouveau [titre]". Cette étiquette est traduisible.

en: Title in its plural form.
fr: Le titre dans sa forme plurielle.

en: The way to add new paragraphs.
fr: Le moyen pour ajouter de nouveaux paragraphes.

en: %type_name: View content
fr: %type_name : Voir un contenu

en: %type_name: Create content
fr: %type_name : Créer un contenu

en: %type_name: Edit content
fr: %type_name : Modifier un contenu

en: %type_name: Delete content
fr: %type_name : Supprimer un contenu
