Paragraphs (7.x-1.0-beta6) - en to hu translation catalogue (41 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Closed
hu: Lezárt

en: view
hu: megtekintés

en: Weight
hu: Súly

en: Name
hu: Név

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Open
hu: Nyitott

en: Node
hu: Tartalom

en: All
hu: Mind

en: Embedded
hu: Beágyazott

en: Field name
hu: Mező neve

en: node
hu: tartalom

en: here
hu: ide

en: Order
hu: Rendelés

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Select List
hu: Legördülő lista

en: Buttons
hu: Gombok

en: !name field is required.
hu: „!name” mezőt ki kell tölteni.

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Add mode
hu: Hozzáadás mód

en: manage fields
hu: mezők kezelése

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
hu: A delta lehetőséget ad annak kiválasztására, hogy a több értékű mező melyik eleme legyen a kulcs a kapcsolatban. Az „1” kiválasztása az első használja, a „2” a másodikat, és így tovább. Ha a „Mind” van kiválasztva, akkor a mező minden eleme új sort hoz létre, mely többszörös megjelenést okozhat.

en: manage display
hu: megjelenés beállítása

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
hu: %invalid érvénytelen programok által használt név.

en: Full content
hu: Teljes tartalom

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: Host entity
hu: Gazdaentitás

en: View mode: @mode
hu: Megtekintési mód: @mode

en: Bundle name
hu: Mezőcsoport név

en: Label to appear as title on the button as "Add new [title]", this label is translatable
hu: A gombon címként „Új [cím] hozzáadása” formában megjelenő címke. Ez a címke lefordítható

en: Title in its plural form.
hu: Cím többes számban.

en: %type_name: View content
hu: %type_name: Tartalom megtekintése

en: %type_name: Create content
hu: %type_name: tartalom létrehozása

en: %type_name: Edit content
hu: %type_name: tartalom szerkesztése

en: %type_name: Delete content
hu: %type_name: tartalom törlése
