Paragraphs (7.x-1.0-rc2) - en to nl translation catalogue (121 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Closed
nl: Gesloten

en: List
nl: Lijst

en: Remove
nl: Verwijderen

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: All
nl: Alle

en: Embedded
nl: Ingebed

en: Field name
nl: Veldnaam

en: here
nl: hier

en: Order
nl: Volgorde

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Add !title
nl: !title toevoegen

en: Select List
nl: Selectielijst

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Confirm Deletion
nl: Verwijdering bevestigen

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Restore
nl: Herstellen

en: Bundle
nl: Bundel

en: edit bundle
nl: bundel bewerken

en: Add mode
nl: Modus toevoegen

en: Item Title
nl: Item titel

en: manage fields
nl: velden beheren

en: manage display
nl: weergave beheren

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
nl: Ongeldige systeemnaam. Voer een andere naam in dan %invalid.

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Collapse
nl: Inklappen

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: Host entity
nl: Host-entiteit

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Select the view mode
nl: Selecteer de weergavemodus

en: View mode: @mode
nl: Weergavemodus: @mode

en: Remove item callback
nl: Item-callback verwijderen

en: Entity with the @field (@field_name)
nl: Entiteit met het @field (@field_name)

en: Relate each @entity using @field.
nl: Relateer ieder(e) @entity met @field.

en: Bundle name
nl: Bundelnaam

en: delete bundle
nl: bundel verwijderen

en: No paragraph bundles have been defined yet.
nl: Nog geen paragraafbundels gedefineerd

en: Could not load bundle
nl: Bundel kan niet worden geladen

en: The human-readable name of this bundle. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
nl: De leesbare naam voor deze bundel. Het wordt aangeraden dat deze naam begint met een hoofdletter en alleen letters, cijfers en spaties bevat. Deze naam moet uniek zijn.

en: Save Paragraph bundle
nl: Paragraafbundel opslaan

en: The paragraph bundle %name has been updated.
nl: De paragraafbundel %name is bijgewerkt.

en: Are you sure you want to delete the paragraph bundle %bundle?
nl: Weet u zeker dat u paragraafbundel %bundle wilt verwijderen?

en: This action cannot be undone. Content using the bundle will be broken.
nl: Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden. Inhoud die gebruik maakt van deze bundel zal beschadigd worden.

en: The paragraph bundle %name has been deleted.
nl: De paragraafbundel %name is verwijderd.

en: Added paragraph bundle %name.
nl: Paragraafbundel %name toegevoegd.

en: Deleted paragraph bundle %name.
nl: Paragraafbundel %name verwijderd.

en: Unconnected paragraphs item
nl: Ongebruikte paragraaf

en: The machine-readable name of the paragraphs field containing this item.
nl: De systeemnaam van het paragraafveld die dit item bevat.

en: The entity containing the paragraphs field.
nl: De entititeit die dit paragraafveld bevat.

en: Paragraphs item
nl: Paragrafen

en: Paragraphs bundle @bundle
nl: Paragraafbundle @bundle

en: Administer paragraphs bundles
nl: Paragraafbundels beheren

en: Is able to administer paragraph bundles for the Paragraphs module
nl: Is in staat om paragraafbundels voor de Paragraphs-module te beheren

en: Paragraphs field using the paragraph bundles.
nl: Paragraafveld dat gebruik maakt van de paragraafbundels.

en: Paragraphs items
nl: Paragrafen

en: Allowed Paragraph bundles
nl: Toegestane paragraafbundels

en: To specify a default value, configure it via the regular default value setting of each field that is part of the paragraph bundle. To do so, go to the <a href="!url">Manage fields</a> screen of the paragraph bundle.
nl: Stel een standaardwaarde in voor het paragraafveld, door een standaardwaarde in te stellen voor elk afzonderlijk veld dat deel uitmaakt van de paragraafbundel. Ga hiervoor naar de pagina <a href="!url">Velden beheren</a> van de paragraafbundel.

en: The paragraphs item form has not been embedded to avoid recursive loops.
nl: Het paragraafformulier is niet ingebed om recursie te voorkomen.

en: Paragraphs Bundles
nl: Paragraafbundels

en: No bundles available, edit field settings
nl: Geen bundels beschikbaar, bewerk veldinstellingen

en: Paragraph Bundles
nl: Paragraafbundels

en: Manage Paragraph bundles
nl: Paragraafbundels beheren

en: Add Paragraph Bundle
nl: Paragraafbundel toevoegen

en: Delete Paragraph Bundle
nl: Paragraafbundel verwijderen

en: Restore item callback
nl: Item-callback herstellen

en: Paragraphs module to control your content flow.
nl: Paragraphs-module om de content-flow te bepalen.

en: Paragraph item from !field_name
nl: Paragraafitem van !field_name

en: A unique machine-readable name for this paragraph bundle. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam voor deze paragraafbundel. Deze mag alleen kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: The paragraph bundle %name has been added.
nl: De paragraafbundel %name is toegevoegd.

en: You did not add any paragraph bundles yet, click !here to add one.
nl: Er zijn nog geen paragraafbundels toegevoegd. Klik !here om dat te doen.

en: Label to appear as title on the button as "Add new [title]", this label is translatable
nl: Opschrift dat verschijnt op de knop als 'Nieuwe [titel] toevoegen'. Dit opschrift is vertaalbaar.

en: !title type
nl: !title-type

en: !title type: %bundle
nl: !title-type: %bundle

en: This !title has been removed, press the button below to restore.
nl: Deze !title is verwijderd, klik op onderstaande knop om te herstellen.

en: Warning: this !title will actually be deleted when you press "!confirm" or "!save"!
nl: Waarschuwing: deze !title wordt daadwerkelijk verwijderd indien u op '!confirm' of '!save' klikt!

en: Default edit mode
nl: Standaardbewerkmodus

en: Edit item callback
nl: Item-callback bewerken

en: You are not allowed to add any of the bundles.
nl: U mag geen enkele bundel toevoegen.

en: You are not allowed to edit this !title item.
nl: U mag dit item !title niet bewerken.

en: You are not allowed to edit or remove this !title item.
nl: Het is niet toegestaan om dit item !title te bewerken of verwijderen.

en: You are not allowed to remove this !title item.
nl: Het is niet toegestaan om dit item !title te verwijderen.

en: Paragraphs Editor Preview
nl: Voorbeeldweergave paragrafen

en: If no bundle is selected, all the bundles will be available.
nl: Als er geen bundel geselecteerd is, dan zullen alle bundels beschikbaar zijn.

en: Plural Item Title
nl: Itemtitel in meervoud

en: Title in its plural form.
nl: Titel in zijn meervoudsvorm.

en: The default edit mode the paragraph item is in. Preview will render the paragraph in the preview view mode.
nl: De standaard bewerkmodus waar het paragraaf-item in getoond wordt. 'Bewerkingsweergave paragrafen' zal gebruikt worden in de modus 'voorvertoning'.

en: The way to add new paragraphs.
nl: De manier om nieuwe paragrafen toe te voegen.

en: Bypass paragraphs bundle content access control
nl: Toegangscontrole voor paragraaftype omzeilen

en: Is able to administer content for all paragraph bundles
nl: Inhoud voor alle paragraaftypes beheren

en: %type_name: View content
nl: %type_name: Inhoud bekijken

en: Is able to view paragraphs content of bundle %type_name
nl: Inhoud van paragraaftype %type_name weergeven

en: %type_name: Create content
nl: %type_name: Inhoud aanmaken

en: Is able to create paragraphs content of bundle %type_name
nl: Inhoud van paragraaftype %type_name aanmaken

en: %type_name: Edit content
nl: %type_name: Inhoud bewerken

en: Is able to update paragraphs content of bundle %type_name
nl: Inhoud van paragraaftype %type_name bewerken

en: %type_name: Delete content
nl: %type_name: Inhoud verwijderen

en: Is able to delete paragraphs content of bundle %type_name
nl: Inhoud van paragraaftype %type_name verwijderen

en: Paragraphs Bundle Permissions
nl: Toegangsrechten voor paragraaftypes

en: Add view / create / update / delete permissions for all paragraph bundles.
nl: Rechten toevoegen voor weergeven, aanmaken, bewerken en verwijderen van alle paragraaftypes

en: Warning: this content must be saved to reflect changes on this paragraph item.
nl: Waarschuwing: deze inhoud moet opgeslagen worden om de wijzigingen aan dit paragraaf-item af te ronden.

en: Close item callback
nl: Item-callback sluiten

en: Archived status of the paragraph item
nl: Gearchiveerde status van het paragraaf-item

en: Incoming item_id !item_id and map destination item_id !destid1 don't match
nl: Bron-item_id !item_id en toegewezen doel-item_id !destid1 komen niet overeen

en: Incoming paragraphs ID !item_id no longer exists
nl: Bron paragraaf-ID !item_id bestaat niet meer

en: System-of-record is DESTINATION, but no destination item_id provided
nl: System-of-record is DESTINATION, maar er is geen doel-item_id

en: System-of-record is DESTINATION, but paragraphs item !item_id does not exist
nl: System-of-record is DESTINATION, maar paragraafitem !item_id bestaat niet

en: Option: Provide optional revision id.
nl: Optie: geef revisie-ID.

en: Allow paragraph bundles to be duplicate for translation.
nl: Paragraafbundels mogen gedupliceerd worden voor vertaling.

en: Edit Paragraph Bundle !name
nl: Paragraafbundel !name bewerken

en: Edit paragraph bundle
nl: Paragraafbundel bewerken

en: This paragraph item
nl: Dit paragraafitem.

en: Paragraph item
nl: Paragraafitem
