Partial Date (7.x-1.0-alpha2) - en to cs translation catalogue (68 entries)

en: Value
cs: Hodnota

en: Remove
cs: Odstranit

en: Default
cs: Výchozí

en: Format
cs: Formát

en: Date format
cs: Formát data

en: Fields
cs: Pole

en: Is less than
cs: Je menší než

en: Is less than or equal to
cs: Je menší nebo rovno

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is greater than or equal to
cs: Je větší nebo rovno

en: Is greater than
cs: Je větší než

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Medium
cs: Střední

en: Site's time zone
cs: Časové pásmo stránky

en: Time zone handling
cs: Manipulace s časovými pásmy

en: Long
cs: Dlouhý

en: Short
cs: Krátký

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: User's time zone
cs: Časová zóna uživatele

en: @min and @max
cs: @min a @max

en: empty
cs: prázdné

en: Is empty (NULL)
cs: Je prázdný (NULL)

en: not empty
cs: není prázdný

en: exposed
cs: vystavený

en: Is between
cs: Je mezi

en: between
cs: mezi

en: Is not between
cs: Není mezi

en: not between
cs: ne mezi

en: And max
cs: A maximálně

en: And
cs: A

en: Is not empty (NOT NULL)
cs: Není prázdný (NOT NULL)

en: User text
cs: Uživatelský Text:

en: Select the date attributes to collect and store.
cs: Zvolte součásti datumu, jež se mají zjišťovat a ukládat.

en: Date attributes to collect
cs: Součásti data, jež budou shromažďovány

en: Partial date
cs: Dílčí datum

en: This field stores and renders partial dates.
cs: Toto pole ukládá a vykresluje dílčí data.

en: Partial date range
cs: Dílčí časové

en: Partial date and time
cs: Částečné datum a čas

en: Partial date and time range
cs: Částečné datum a čas rozsah

en: Year approximation values
cs: Hodnoty rok aproximace

en: Provide relative year approximations for this field. These are added in the format "start|end|label", one per line, where start is the year this period started, end is the end of the period and the label is shown to the user. This field can be overriden in the instance settings, but views integration (once completed) will use the field values.
cs: Poskytnout relativní rok přiblížení k této oblasti. Těmito údaji jsou ve formátu  "začátek | konec | štítek ", na každý řádek jednu, kde je start roku toto období začalo, konec je konec období a štítek se zobrazí uživateli. Toto pole může být overriden ve stupni nastavení, ale názory integrace (po dokončení) bude používat hodnoty polí.

en: Year fields do not match. Year must be between %start and %end if you select %label
cs: Rok pole nejsou shodná. Rok musí být mezi% a začátkem% End If% zvolíte štítek

en: Year must be an integer value between %start and %end.
cs: Rok musí být celé číslo mezi% začátku a konce%.

en: Partial date with timezone
cs: Částečné datum s timezone

en: Use year approximations
cs: Použití rok aproximace

en: Select the timezone handling method for this field. Currently, this is only used to calculate the timestamp that is store in the database. This determines the sorting order when using views integration.
cs: Vyberte časové zóny manipulační metody této oblasti. V současné době je používá pouze k výpočtu časové razítko, které je skladem v databázi. To určuje řazení při použití výhled na integraci.

en: Provide a textfield for collection of a short description of the date
cs: Poskytnout doplníme pro shromažďování a krátký popis data

en: Provide a textfield for collection of a long description of the date
cs: Poskytnout doplníme pro sběr dlouhého popisu data

en: User selectable
cs: volitelné uživatelem

en: Display the partial date.
cs: Zobrazte částečné datum.

en: Use date descriptions rather than date
cs: Použijte data popisy spíše než data

en: This setting allows date values to be replaced with user specified date descriptions, if applicable. This will use the first non-empty value.
cs: Toto nastavení umožňuje datum hodnoty mají být nahrazeny s uživatelem zadaného časového popisu, je-li použitelné. To bude používat první neprázdný hodnotu.

en: Use date only
cs: Používejte pouze datum

en: Use short description
cs: Použijte krátký popis

en: Use long description
cs: Použijte dlouhý popis

en: Use long or short description
cs: Použijte dlouhý nebo krátký popis

en: Use short or long description
cs: Použijte krátký nebo dlouhý popis

en: The specified month is invalid.
cs: Uvedeném měsíci je neplatný.

en: The specified time is invalid. Hours must be a number between 0 and 23
cs: Určité doby je neplatný. Hodin, musí být číslo mezi 0 a 23.

en: The specified time is invalid. Minutes must be a number between 0 and 59
cs: Určité doby je neplatný. Zápis musí být číslo mezi 0 a 59

en: The specified time is invalid. Seconds must be a number between 0 and 59
cs: Určité doby je neplatný. Sekundy, musí být číslo mezi 0 a 59

en: Approximate Year
cs: Přibližný rok

[ctx: datetime]
en: to
cs: do

[ctx: datetime]
en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Short description of date
cs: Stručný popis data

en: Longer description of date
cs: Delší popis data

en: Partial Date
cs: Částečné Datum

en: Simple date field that collects dates and allows partial dates.
cs: Jednoduché datum pole, které sbírá data a umožňuje dílčí data.
