Partial Date (7.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (33 entries)

en: Value
pt: Valor

en: Remove
pt: Remover

en: Default
pt: Padrão

en: Format
pt: Formato

en: Date format
pt: Formato da data

en: Fields
pt: Campos

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: N/A
pt: N/D

en: Medium
pt: Médio

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Time zone handling
pt: Manipulação de fuso horário

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: User's time zone
pt: Fuso horário do usuário

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: empty
pt: vazio

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: exposed
pt: exposto

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não está entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)
