Partial Date (7.x-1.0-alpha3) - en to hu translation catalogue (41 entries)

en: Value
hu: Érték

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Format
hu: Formátum

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Fields
hu: Mezők

en: Is less than
hu: Kevesebb, mint

en: Is less than or equal to
hu: Kevesebb, vagy egyenlő

en: Is equal to
hu: Egyenlő

en: Is greater than or equal to
hu: Nagyobb, vagy egyenlő

en: Is greater than
hu: Nagyobb, mint

en: Is not equal to
hu: Nem egyenlő

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Medium
hu: Közepes

en: Site's time zone
hu: A webhely időzónája

en: Time zone handling
hu: Időzóna-kezelés

en: Long
hu: Hosszú

en: Short
hu: Rövid

en: Timezone
hu: Időzóna

en: User's time zone
hu: A felhasználó időzónája

en: @min and @max
hu: @min és @max

en: empty
hu: üres

en: Is empty (NULL)
hu: Üres (NULL)

en: not empty
hu: nem üres

en: exposed
hu: felfedett

en: Is between
hu: Két érték között van

en: between
hu: között

en: Is not between
hu: Nincs a két érték között

en: not between
hu: nincs közötte

en: Min
hu: Legkisebb

en: And max
hu: És legnagyobb

en: And
hu: És

en: Is not empty (NOT NULL)
hu: Nem üres (NOT NULL)

en: User text
hu: Felhasználói felirat

en: Select the date attributes to collect and store.
hu: Kiválasztható, mely dátumattribútumok legyenek bekérve és tárolva.

en: Date attributes to collect
hu: Bekért időegységek

en: Partial date
hu: Részleges dátum

en: This field stores and renders partial dates.
hu: Ez a mező jeleníti meg és tárolja a részleges dátumokat.

en: Partial date range
hu: Részleges dátum tartománya

en: Partial date and time
hu: Részleges dátum és idő

[ctx: datetime]
en: Timezone
hu: Időzóna
