Partial Date (7.x-1.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Weight
fr: Poids

en: Default
fr: Par défaut

en: Component
fr: Composant

en: Date format
fr: Format de date

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: configure
fr: configurer

en: Start date
fr: Date de début

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Time zone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: empty
fr: vide

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: exposed
fr: exposé

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

[ctx: datetime]
en: Year
fr: Année

[ctx: datetime]
en: Month
fr: Mois

[ctx: datetime]
en: Day
fr: Jour

[ctx: datetime]
en: Hour
fr: Heure

[ctx: datetime]
en: Second
fr: Seconde

en: Select the date attributes to collect and store.
fr: Sélectionner les attributs de date à collecter et stocker.

en: @from to @to
fr: @from à @to
