Partial Date (7.x-1.0-alpha4) - en to ru translation catalogue (70 entries)

en: Value
ru: Значение

en: Date
ru: Дата

en: Weight
ru: Вес

en: Default
ru: По умолчанию

en: Component
ru: Компонент

en: Date format
ru: Формат даты

en: Custom
ru: Собственная

en: Is less than
ru: Меньше, чем

en: Is less than or equal to
ru: Меньше либо равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: N/A
ru: Н/Д

en: configure
ru: настроить

en: Start date
ru: Дата начала

en: Date/Time
ru: Дата/Время

en: Time zone handling
ru: Обработка часового пояса

en: @min and @max
ru: @min и @max

en: empty
ru: пусто

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: exposed
ru: раскрыт

en: Is between
ru: Между

en: between
ru: между

en: Is not between
ru: Не между

en: not between
ru: не между

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: And
ru: И

en: Spring
ru: Весна

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: Night
ru: Ночь

[ctx: datetime]
en: Year
ru: Год

[ctx: datetime]
en: Month
ru: Месяц

[ctx: datetime]
en: Day
ru: День

[ctx: datetime]
en: Hour
ru: Час

[ctx: datetime]
en: Minute
ru: Минута

[ctx: datetime]
en: Second
ru: Секунда

en: Select the date attributes to collect and store.
ru: Выберите атрибуты даты, которые будут храниться в БД.

[ctx: datetime]
en: Timezone
ru: Часовой пояс

[ctx: datetime]
en: Remove date
ru: Удаление даты

[ctx: datetime]
en: Hide
ru: Скрыть

[ctx: datetime]
en: A full numeric representation of a year. Eg: -125, 2003
ru: Полное числовое представление года. Например: -125, 2003

[ctx: datetime]
en: A two digit representation of a year. Eg: -25, 03
ru: 2 цифры в представлении года. Например: -25, 03

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of a month, January through December.
ru: Полное текстовое представление месяца, с января по декабрь.

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, with leading zeros, 01 through 12
ru: Числовое представление месяца с ведущим нулём, от 01 до 12

[ctx: datetime]
en: A short textual representation of a month, three letters, Jan through Dec.
ru: Короткое текстовое представление месяца, 3 буквы, с Jan (января) по Dec (декабрь).

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, without leading zeros, 1 through 12
ru: Числовое представление месяца, без ведущего нуля, от 1 до 12

[ctx: datetime]
en: Day of the month, 2 digits with leading zeros, 01 through 31
ru: День месяца, 2 цифры с ведущим нулём, с 01 по 31

[ctx: datetime]
en: Day of the month without leading zeros, 1 through 31.
ru: День месяца без ведущего нуля, с 1 по 31.

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of the day of the week.
ru: Полное текстовое представление дня недели.

[ctx: datetime]
en: A textual representation of a day, three letters.
ru: Текстовое представление дня, три буквы.

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour without leading zeros, 1 through 12.
ru: 12-ти часовой формат времени без ведущего нуля, от 1 до 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour without leading zeros, 0 through 23.
ru: 24-х часовой формат времени без ведущего нуля, от 0 до 23.

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour with leading zeros, 01 through 12.
ru: 12-ти часовой формат времени с ведущим нулём, от 01 до 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour with leading zeros, 00 through 23.
ru: 24-х часовой формат времени с ведущим нулём, от 00 до 23.

[ctx: datetime]
en: Minutes with leading zeros, 00 through 59.
ru: Минуты с ведущим нулём, от 00 до 59.

[ctx: datetime]
en: Seconds, with leading zeros, 00 through 59.
ru: Секунды, с ведущим нулём, от 00 до 59.

[ctx: datetime]
en: Timezone identifier. Eg: UTC, GMT, Atlantic/Azores.
ru: Обозначение часового пояса. Например: UTC, GMT, Atlantic/Azores.

[ctx: datetime]
en: Timezone abbreviation. Eg: EST, MDT
ru: Аббревиатура часового пояса. Например: EST, MDT

[ctx: datetime]
en: Short
ru: Короткий

[ctx: datetime]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: datetime]
en: Long
ru: Длинный

[ctx: datetime]
en: Custom
ru: Пользовательский

[ctx: datetime]
en: Use date only
ru: Использовать только дату

[ctx: datetime]
en: Use short description
ru: Использовать короткое описание

[ctx: datetime]
en: Use long description
ru: Использовать расширенное описание

[ctx: datetime]
en: Use long or short description
ru: Использовать короткое или расширенное описание

[ctx: datetime]
en: Use short or long description
ru: Использовать расширенное или короткое описание
