Partial Date (7.x-1.0-alpha6) - en to ca translation catalogue (41 entries)

en: Value
ca: Valor

en: Date
ca: Data

en: Weight
ca: Pes

en: Default
ca: Per defecte

en: Date format
ca: Format de la data

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Is less than
ca: És menor que

en: Is less than or equal to
ca: És menor o igual que

en: Is equal to
ca: És igual a

en: Is greater than or equal to
ca: És més gran o igual que

en: Is greater than
ca: És més gran que

en: Is not equal to
ca: No és igual a

en: N/A
ca: No aplica

en: configure
ca: configura

en: Start date
ca: Data d'inici

en: Date/Time
ca: Data/Hora

en: Time zone handling
ca: Maneig de la zona horària

en: @min and @max
ca: @min i @max

en: empty
ca: buit

en: Is empty (NULL)
ca: És buit (NULL)

en: not empty
ca: no buit

en: exposed
ca: exposat

en: Is between
ca: Està entre

en: between
ca: entre

en: Is not between
ca: No està entre

en: not between
ca: no entre

en: Min
ca: Mínim

en: And max
ca: I màxim

en: And
ca: I

en: Is not empty (NOT NULL)
ca: No és buit (NOT NULL)

[ctx: datetime]
en: Year
ca: Any

[ctx: datetime]
en: Month
ca: Mes

[ctx: datetime]
en: Day
ca: Dia

[ctx: datetime]
en: Hour
ca: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
ca: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
ca: Segon

en: Select the date attributes to collect and store.
ca: Seleccioneu els atributs de data a recollir i emmagatzemar.

[ctx: datetime]
en: Timezone
ca: Fus horari

[ctx: datetime]
en: <div class="partial-date-separator">to</div>
ca: <div class="partial-date-separator">fins</div>

[ctx: datetime]
en: Hide
ca: Amaga

en: Minute increments
ca: Increment dels minuts
