Partial Date (7.x-1.0-alpha6) - en to de translation catalogue (92 entries)

en: Value
de: Wert

en: Date
de: Datum

en: Weight
de: Gewichtung

en: Default
de: Standard

en: Component
de: Komponente

en: Date format
de: Datumsformat

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Is less than
de: Ist weniger als

en: Is less than or equal to
de: Ist weniger als oder gleich

en: Is equal to
de: Ist gleich mit

en: Is greater than or equal to
de: Ist größer als oder gleich

en: Is greater than
de: Ist größer als

en: Is not equal to
de: Ist ungleich zu

en: N/A
de: n. v.

en: configure
de: Konfigurieren

en: Start date
de: Startdatum

en: Date/Time
de: Datum/Uhrzeit

en: Time zone handling
de: Zeitzonenbehandlung

en: @min and @max
de: @min und @max

en: empty
de: Leer

en: Is empty (NULL)
de: Ist leer (NULL)

en: not empty
de: nicht leer

en: exposed
de: hervorgehoben

en: Is between
de: Ist zwischen

en: between
de: zwischen

en: Is not between
de: Ist nicht zwischen

en: not between
de: nicht zwischen

en: And max
de: Und höchstens

en: And
de: Und

en: Midnight
de: Mitternacht

en: Day time
de: Tageszeit

en: Spring
de: Frühling

en: Is not empty (NOT NULL)
de: Ist nicht leer (NOT NULL)

en: Night
de: Nacht

[ctx: datetime]
en: Year
de: Jahr

[ctx: datetime]
en: Month
de: Monat

[ctx: datetime]
en: Day
de: Tag

[ctx: datetime]
en: Hour
de: Stunde

[ctx: datetime]
en: Second
de: Sekunde

en: Select the date attributes to collect and store.
de: Die Datumsattribute auswählen, die erfasst und gespeichert werden sollen.

en: Year must be an integer value between %start and %end.
de: Jahr muss ein numerischer Wert zw. %start und %end sein

en: Provide a textfield for collection of a short description of the date
de: Textfeld für eine Kurzbeschreibung des Datums anzeigen

en: Provide a textfield for collection of a long description of the date
de: Textfeld für eine Beschreibung des Datums anzeigen

en: Use date descriptions rather than date
de: Beschreibung des Datums anstelle des Datums anzeigen

en: The %label field is required.
de: Das Feld %label ist erforderlich.

en: The specified month is invalid.
de: Der angegebene Monat ist ungültig.

en: The specified time is invalid. Hours must be a number between 0 and 23
de: Die angegebene Uhrzeit ist ungültig. Stunden müssen eine Zahl zw. 0 und 23 sein

en: The specified time is invalid. Minutes must be a number between 0 and 59
de: Die angegebene Uhrzeit ist ungültig. Minuten müssen eine Zahl zw. 0 und 59 sein

en: The specified time is invalid. Seconds must be a number between 0 and 59
de: Die angegebene Uhrzeit ist ungültig. Sekunden müssen eine Zahl zw. 0 und 59 sein

[ctx: datetime]
en: Timezone
de: Zeitzone

en: Short description of date
de: Kurzbeschreibung des Datums

en: Longer description of date
de: Beschreibung des Datums

en: Pre-colonial
de: Präkolonial

en: 16th century
de: 16. Jhdt.

en: 17th century
de: 17. Jhdt.

en: 18th century
de: 18. Jhdt.

en: 19th century
de: 19. Jhdt.

en: 20th century
de: 20. Jhdt.

en: 21st century
de: 21. Jhdt.

en: Summer
de: Sommer

en: Autumn
de: Herbst

en: The start of the month
de: Monatsanfang

en: The middle of the month
de: Monatsmitte

en: The end of the month
de: Monatsende

en: Morning
de: Morgen

en: Noon
de: Mittag

en: Afternoon
de: Nachmittag

en: Evening
de: Abend

en: %label fields do not match. %label must be greater than %start if you select %estimate
de: %label Felder stimmen nicht überein. %label muss größer als %start sein, wenn %estimate ausgewählt ist

en: %label fields do not match. %label must be less than %end if you select %estimate
de: %label Felder stimmen nicht überein. %label muss kleiner als %end sein, wenn %estimate ausgewählt ist

en: %label fields do not match. %label must be between %start and %end if you select %estimate
de: %label Felder stimmen nicht überein. %label muss zw. %start und  %end sein, wenn %estimate ausgewählt ist

en: Month fields do not match. Year must be between %start and %end if you select %label
de: Monatsfelder stimmt nicht überein. Jahr muss zw. %start und  %end sein, wenn %estimate ausgewählt ist

en: Date components
de: Datumskomponenten

en: Date component estimates
de: Datumskomponenten der Schätzwerte

en: Select the date component estimate attributes that you want to expose.
de: Datumskomponenten der Schätzwerte, die angezeigt werden sollen

en: Date components (to date)
de: Datumskomponenten (bis-Datum)

en: Date components (from date)
de: Datumskomponenten (von-Datum)

en: Date component estimates (to date)
de: Datumskomponenten Schätzwerte (bis-Datum)

en: Date component estimates (from date)
de: Datumskomponenten Schätzwerte (von-Datum)

[ctx: datetime]
en: <div class="partial-date-separator">to</div>
de: <div class="partial-date-separator">bis</div>

[ctx: datetime]
en: Remove date
de: Datum entfernen

en: @component estimate
de: @component Schätzwert

en: Ante meridiem and Post meridiem  format
de: 12-Stunden-Format/24-Stunden-Format

en: Year designation format
de: Format der Jahresauszeichnung

en: Value format
de: Format der Angabe

en: Lowercase (am or pm)
de: Kleinbuchstaben (am oder pm)

en: Uppercase (AM or PM)
de: Großbuchstaben (AM oder PM)

[ctx: datetime]
en: Negative sign (-)
de: Minuszeichen (-)

[ctx: datetime]
en: Anno Domini (BC/AD)
de: Anno Domini (v.Chr./n.Chr.)

[ctx: datetime]
en: Hide
de: Ausblenden

en: Minute increments
de: Minutenschritte

en: Range separator
de: Wertebereich Trenner
