Partial Date (7.x-1.0-alpha6) - en to hi translation catalogue (31 entries)

en: Value
hi: मान

en: Date
hi: तारीख

en: Weight
hi: मान

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Component
hi: अंग

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Is less than
hi: से छोटा

en: Is less than or equal to
hi: से छोटा या समतुल्य

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Is greater than
hi: से बड़ा

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: N/A
hi: एन / ए

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: Date/Time
hi: तारीख/समय

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: empty
hi: खाली

en: Is between
hi: के बीच है

en: between
hi: बीच में

en: Is not between
hi: के बीच नहीं है

en: not between
hi: बीच में नहीं

en: And
hi: और

[ctx: datetime]
en: Year
hi: वर्ष
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Month
hi: माह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Day
hi: दिन
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Hour
hi: घंटे
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Minute
hi: मिनट
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Second
hi: सेकंड
    के संदर्भ में: datetime

en: The specified time is invalid. Seconds must be a number between 0 and 59
hi: निर्दिष्ट समय अमान्य है. सेकंड को 0 और 59 के बीच का नंबर होना चाहिए
