Partial Date (7.x-1.0-alpha6) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: Value
id: Nilai

en: Date
id: Tanggal

en: Weight
id: Bobot

en: Default
id: Bawaan

en: Component
id: Komponen

en: Date format
id: Format tanggal

en: Custom
id: Tersuai

en: Is less than
id: Kurang dari

en: Is less than or equal to
id: Kurang dari atau sama dengan

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is greater than or equal to
id: Lebih besar atau sama dengan

en: Is greater than
id: Lebih besar dari

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: N/A
id: T/T

en: configure
id: konfigurasi

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: Date/Time
id: Tanggal/Jam

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: empty
id: kosong

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: exposed
id: terekspos

en: Is between
id: diantara

en: between
id: antara

en: Is not between
id: Tidak di antara

en: not between
id: tidak di antara

en: And max
id: Dan mak

en: And
id: Dan

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

[ctx: datetime]
en: Year
id: Tahun

[ctx: datetime]
en: Month
id: Bulan

[ctx: datetime]
en: Day
id: Hari

[ctx: datetime]
en: Hour
id: Jam

[ctx: datetime]
en: Minute
id: Menit

[ctx: datetime]
en: Second
id: Detik

[ctx: datetime]
en: Timezone
id: Zona waktu

[ctx: datetime]
en: Remove date
id: Hapus tanggal

[ctx: datetime]
en: Hide
id: Sembunyikan

[ctx: datetime]
en: Use date only
id: Gunakan tanggal saja

[ctx: datetime]
en: Use short description
id: Gunakan keterangan singkat

[ctx: datetime]
en: Use long description
id: Gunakan keterangan panjang

[ctx: datetime]
en: Use long or short description
id: Gunakan keterangan panjang atau pendek

[ctx: datetime]
en: Use short or long description
id: Gunakan keterangan pendek atau panjang

[ctx: datetime]
en: User selectable
id: Bisa dipilih pengguna

[ctx: datetime]
en:  to
id:  sd
