Partial Date (7.x-1.0-alpha6) - en to nl translation catalogue (89 entries)

en: Value
nl: Waarde

en: Date
nl: Datum

en: Weight
nl: Gewicht

en: Default
nl: Standaard

en: Component
nl: Besturingselement

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Custom
nl: Aangepast

en: Is less than
nl: Is kleiner dan

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is greater than or equal to
nl: Is groter dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: N/A
nl: n.v.t.

en: configure
nl: instellen

en: Start date
nl: Begindatum

en: Date/Time
nl: Datum/tijd

en: Time zone handling
nl: Tijdzone-verwerking

en: @min and @max
nl: @min en @max

en: empty
nl: leeg

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: exposed
nl: zichtbaar gemaakt

en: Is between
nl: Ligt tussen

en: between
nl: tussen

en: Is not between
nl: Ligt niet tussen

en: not between
nl: niet tussen

en: Min
nl: Minimaal

en: And max
nl: En maximaal

en: And
nl: En

en: Is not empty (NOT NULL)
nl: Is niet leeg (NOT NULL)

en: Night
nl: Nacht

[ctx: datetime]
en: Year
nl: Jaar

[ctx: datetime]
en: Month
nl: Maand

[ctx: datetime]
en: Day
nl: Dag

[ctx: datetime]
en: Hour
nl: Uur

[ctx: datetime]
en: Minute
nl: Minuut

[ctx: datetime]
en: Second
nl: Seconde

en: Select the date attributes to collect and store.
nl: De datumonderdelen selecteren om te verzamelen en op te slaan.

[ctx: datetime]
en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Morning
nl: Ochtend

en: Evening
nl: Avond

[ctx: datetime]
en: <div class="partial-date-separator">to</div>
nl: <div class="partial-date-separator">tot</div>

[ctx: datetime]
en: Remove date
nl: Datum verwijderen

[ctx: datetime]
en: Negative sign (-)
nl: Minteken (-)

[ctx: datetime]
en: Anno Domini (BC/AD)
nl: Anno Domini (v.Chr/n.Chr)

[ctx: datetime]
en: Common Era (BCE/CE)
nl: Common Era (voor onze jaartelling/onze jaartelling)

[ctx: datetime]
en: Hide
nl: Verbergen

[ctx: datetime]
en: Estimate label
nl: Schattingslabel

[ctx: datetime]
en: Estimate range
nl: Schattingsreeks

[ctx: datetime]
en: Start (single or from dates) or End (to dates) of estimate range
nl: Begin (enkele of vanaf datum) of einde (tot datum) of schattingsreeks

[ctx: datetime]
en: Date component if set
nl: Datumcomponent indien aanwezig

[ctx: datetime]
en: Date component with fallback to estimate component
nl: Datumcomponent of terugval op schattingscomponent

[ctx: datetime]
en: A full numeric representation of a year. Eg: -125, 2003
nl: Volledige numerieke weergave van een jaar. Bijv.: -125, 2003

[ctx: datetime]
en: A two digit representation of a year. Eg: -25, 03
nl: Jaarweergave in twee cijfers. Bijv.: -25, 03

[ctx: datetime]
en: A full numeric representation of a year with year designation. Eg: 125BC, 125BCE or -125
nl: Volledige numerieke weergave van een jaar met benaming. Bijv.: 125 v.Chr, 125BCE of -125

[ctx: datetime]
en: A two digit representation of a year with year designation. Eg: 25BC, 25BCE or -25
nl: Jaarweergave in twee cijfers met benaming. Bijv.: 25BC, 25BCE or -25

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of a month, January through December.
nl: Volledige tekstweergave van een maand, januari tot december.

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, with leading zeros, 01 through 12
nl: Numerieke weergave van een maand, met voorloop nullen, 01 tot 12

[ctx: datetime]
en: A short textual representation of a month, three letters, Jan through Dec.
nl: Verkorte tekstweergave van een maand, drie letters, jan tot dec.

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, without leading zeros, 1 through 12
nl: Numerieke weergave van een maand, zonder voorloop nullen, 1 tot 12

[ctx: datetime]
en: Day of the month, 2 digits with leading zeros, 01 through 31
nl: Dag van de maand, 2 cijfers met voorloop nullen, 01 tot 31

[ctx: datetime]
en: Day of the month without leading zeros, 1 through 31.
nl: Dag van de maand zonder voorloop nullen, 1 tot 31.

[ctx: datetime]
en: Day of the month, 2 digits with leading zeros with English ordinal suffix.
nl: Dag van de maand, 2 cijfers met voorloopnullen en Engels achtervoegsel, Bijv.: nd, -rd, -st, of -th.

[ctx: datetime]
en: Day of the month without leading zeros with English ordinal suffix.
nl: Dag van de maand, zonder voorloopnullen, met Engels achtervoegsel, Bijv.: nd, -rd, -st, of -th.

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of the day of the week.
nl: Volledige tekstweergave van de dag van de week.

[ctx: datetime]
en: A textual representation of a day, three letters.
nl: Volledige tekstweergave van de dag, twee letters.

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of the day of the week	0 (for Sunday) through 6 (for Saturday).
nl: Numerieke weergave van de dag van de week, 0 (zondag) tot 6 (zaterdag)

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour without leading zeros, 1 through 12.
nl: 12-uursnotatie van een uur zonder voorloopnullen, 1 tot 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour without leading zeros, 0 through 23.
nl: 24-uursnotatie van een uur zonder voorloopnullen, 0 tot 23.

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour with leading zeros, 01 through 12.
nl: 12-uursnotatie van een uur met voorloopnullen, 01 tot 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour with leading zeros, 00 through 23.
nl: 24-uursnotatie van een uur met voorloopnullen, 00 tot 23.

[ctx: datetime]
en: Minutes with leading zeros, 00 through 59.
nl: Minuten met voorloop nullen, 00 tot 59.

[ctx: datetime]
en: Seconds, with leading zeros, 00 through 59.
nl: Seconden met voorloop nullen, 00 tot 59.

[ctx: datetime]
en: Timezone identifier. Eg: UTC, GMT, Atlantic/Azores.
nl: Tijdzone identificatie. Bijv.: UTC, GMT, Europa/Amsterdam

[ctx: datetime]
en: Timezone abbreviation. Eg: EST, MDT
nl: Tijdzone afkorting. Bijv.: EST, MDT

[ctx: datetime]
en: Short
nl: Kort

[ctx: datetime]
en: Medium
nl: Middel

[ctx: datetime]
en: Long
nl: Lang

[ctx: datetime]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: datetime]
en: Use date only
nl: Alleen datum gebruiken

[ctx: datetime]
en: Use short description
nl: Korte beschrijving gebruiken

[ctx: datetime]
en: Use long description
nl: Lange beschrijving gebruiken

[ctx: datetime]
en: Use long or short description
nl: Lange of korte beschrijving gebruiken

[ctx: datetime]
en: Use short or long description
nl: Korte of lange beschrijving gebruiken

[ctx: datetime]
en: User selectable
nl: Door gebruiker te kiezen

[ctx: datetime]
en: Anno Domini (BC only)
nl: Anno Domini (alleen v.Chr)

[ctx: datetime]
en: Common Era (BCE only)
nl: Common Era (alleen 'voor onze jaartelling')

[ctx: datetime]
en:  to
nl:  tot
