Partial Date (7.x-1.0-beta1) - en to he translation catalogue (34 entries)

en: Value
he: ערך

en: Date
he: תאריך

en: Weight
he: משקל

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Component
he: רכיב

en: Date format
he: תבנית תאריך

en: Custom
he: מותאם

en: Is less than
he: קטן מ-

en: Is less than or equal to
he: פחות או שווה ל

en: Is equal to
he: שווה ל

en: Is greater than or equal to
he: יותר או שווה ל

en: Is greater than
he: יותר מ

en: Is not equal to
he: לא שווה ל

en: N/A
he: -ללא-

en: configure
he: הגדרות

en: Start date
he: תאריך התחלה

en: Date/Time
he: תאריך/שעה

en: Time zone handling
he: ניהול אזורי זמן

en: @min and @max
he: @min ו-@max

en: empty
he: ריק

en: Is empty (NULL)
he: ריק (NULL)

en: not empty
he: לא ריק

en: exposed
he: חשוף

en: Is between
he: הוא בין

en: between
he: בין

en: Is not between
he: איננו בין

en: not between
he: לא בין

en: Min
he: מינימלי

en: And max
he: ומירבי

en: And
he: וגם

en: Is not empty (NOT NULL)
he: לא ריק, מכיל ערך כלשהו (NOT NULL)

[ctx: datetime]
en: Year
he: שנה

[ctx: datetime]
en: Month
he: חודש

[ctx: datetime]
en: Day
he: יום
