Partial Date (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (47 entries)

en: Value
ja: 値

en: Date
ja: 日付

en: Weight
ja: ウェイト

en: Default
ja: デフォルト

en: Component
ja: コンポーネント

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Custom
ja: カスタム

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: configure
ja: 設定

en: Start date
ja: 開始日

en: Date/Time
ja: 日時

en: Time zone handling
ja: タイムゾーン処理

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: empty
ja: 空

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: exposed
ja: 表示

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Midnight
ja: 真夜中

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

[ctx: datetime]
en: Year
ja: 年

[ctx: datetime]
en: Month
ja: 月

[ctx: datetime]
en: Day
ja: 日

[ctx: datetime]
en: Hour
ja: 時

[ctx: datetime]
en: Minute
ja: 分

[ctx: datetime]
en: Second
ja: 秒

en: Select the date attributes to collect and store.
ja: 収集して保存する日時の属性を選択します。

[ctx: datetime]
en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Noon
ja: 正午

[ctx: datetime]
en: Short
ja: 短い

[ctx: datetime]
en: Medium
ja: 中程度

[ctx: datetime]
en: Long
ja: 長い
