Partial Date (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (38 entries)

en: Value
pt: Valor

en: Date
pt: Data

en: Weight
pt: Peso

en: Default
pt: Por defeito

en: Component
pt: Componente

en: Date format
pt: Formato de data

en: Custom
pt: Personalizado

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: N/A
pt: N/D

en: configure
pt: configurar

en: Start date
pt: Data de início

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Time zone handling
pt: Maneira de apresentar o tempo na zona

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: empty
pt: vazio

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULO)

en: not empty
pt: não vazio

en: exposed
pt: expostos

en: Is between
pt: É entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: And max
pt: E máx

en: And
pt: E

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NÃO NULO)

en: Night
pt: Noite

[ctx: datetime]
en: Year
pt: Ano

[ctx: datetime]
en: Month
pt: Mês

[ctx: datetime]
en: Day
pt: Dia

[ctx: datetime]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
pt: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
pt: Segundo

en: Value format
pt: Formato do valor
