Partial Date (7.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (104 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Date
uk: Дата

en: Weight
uk: Вага

en: Default
uk: Базово

en: Component
uk: Компонент

en: Date format
uk: Формат дати

en: Custom
uk: Власний

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: N/A
uk: Н/Д

en: configure
uk: налаштувати

en: Start date
uk: Початкова дата

en: Date/Time
uk: Дата/Час

en: Time zone handling
uk: Обробка часового пояса

en: @min and @max
uk: @min та @max

en: empty
uk: порожньо

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: exposed
uk: розкритий

en: Is between
uk: Між

en: between
uk: між

en: Is not between
uk: Поза межами

en: not between
uk: поза межами

en: Min
uk: Мін

en: And max
uk: Та макс

en: And
uk: Та

en: Midnight
uk: Північ

en: Day time
uk: Впродовж дня

en: Spring
uk: Весна

en: Is not empty (NOT NULL)
uk: Не порожнє (NOT NULL)

en: Night
uk: Ніч

[ctx: datetime]
en: Year
uk: Рік

[ctx: datetime]
en: Month
uk: Місяць

[ctx: datetime]
en: Day
uk: День

[ctx: datetime]
en: Hour
uk: Година

[ctx: datetime]
en: Minute
uk: Хвилина

[ctx: datetime]
en: Second
uk: Секунда

en: Select the date attributes to collect and store.
uk: Оберіть атрибути дати, що збираються і зберігаються.

en: The specified month is invalid.
uk: Зазначений місяць є неприпустимим.

[ctx: datetime]
en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Short description of date
uk: Коротки опис дати

en: Longer description of date
uk: Довгий опис дати

en: Pre-colonial
uk: До колонізації

en: 16th century
uk: 16-го століття

en: Winter
uk: Зима

en: Summer
uk: Літо

en: Autumn
uk: Осінь

en: The start of the month
uk: Початок місяця

en: The middle of the month
uk: Середина місяця

en: The end of the month
uk: Кінець місяця

en: Morning
uk: Ранок

en: Noon
uk: Полудень

en: Afternoon
uk: Після полудня

en: Evening
uk: Вечір

[ctx: datetime]
en: Remove date
uk: Видалити дату

en: Custom component 1
uk: Власний компонент 1

en: Custom component 2
uk: Власний компонент 2

en: Custom component 3
uk: Власний компонент 3

en: Value format
uk: Формат значення

en: Lowercase (am or pm)
uk: Нижній регістр (am чи pm)

en: Uppercase (AM or PM)
uk: Верхній регістр (AM чи PM)

[ctx: datetime]
en: Negative sign (-)
uk: Знак мінус (-)

[ctx: datetime]
en: Anno Domini (BC/AD)
uk: Року Божого (BC/AD)

[ctx: datetime]
en: Common Era (BCE/CE)
uk: Наша ера (BCE/CE)

[ctx: datetime]
en: Hide
uk: Приховати

[ctx: datetime]
en: A full numeric representation of a year. Eg: -125, 2003
uk: Повне числове подання року. Наприклад: -125, 2003

[ctx: datetime]
en: A two digit representation of a year. Eg: -25, 03
uk: Подання року в вигляді двох цифр. Наприклад: -25, 03

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of a month, January through December.
uk: Повне текстове подання місяця, з січня по грудень.

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, with leading zeros, 01 through 12
uk: Числове подання місяця з нулем на початку, від 01 до 12

[ctx: datetime]
en: A short textual representation of a month, three letters, Jan through Dec.
uk: Коротке текстове подання місяця, 3 літери, від Jan (січня) по Dec (грудень).

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, without leading zeros, 1 through 12
uk: Числове подання місяця, без нулів на початку, від 1 до 12

[ctx: datetime]
en: Day of the month, 2 digits with leading zeros, 01 through 31
uk: День місяця, 2 цифри з нулем на початку, з 01 по 31

[ctx: datetime]
en: Day of the month without leading zeros, 1 through 31.
uk: День місяця без нуля на початку, від 1 до 31

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of the day of the week.
uk: Повне текстове подання дня тижня.

[ctx: datetime]
en: A textual representation of a day, three letters.
uk: Текстове подання дня, три літери.

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour without leading zeros, 1 through 12.
uk: 12-ти годинний формат годин без нуля на початку, від 1 до 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour without leading zeros, 0 through 23.
uk: 24-х годинний формат годин без нуля на початку, від 0 до 23.

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour with leading zeros, 01 through 12.
uk: 12-ти годинний формат годин з нулем на початку, від 01 до 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour with leading zeros, 00 through 23.
uk: 24-х годинний формат години з нулем на початку, від 00 до 23.

[ctx: datetime]
en: Minutes with leading zeros, 00 through 59.
uk: Хвилини з нулем на початку, від 00 до 59.

[ctx: datetime]
en: Seconds, with leading zeros, 00 through 59.
uk: Секунди з нулем на початку, від 00 до 59.

[ctx: datetime]
en: Timezone identifier. Eg: UTC, GMT, Atlantic/Azores.
uk: Позначення часового поясу. Приклад: UTC, GMT, Atlantic/Azores.

[ctx: datetime]
en: Timezone abbreviation. Eg: EST, MDT
uk: Абревіатура часового поясу. Приклад: EST, MDT

[ctx: datetime]
en: Short
uk: Короткий

[ctx: datetime]
en: Medium
uk: Середній

[ctx: datetime]
en: Long
uk: Довгий

[ctx: datetime]
en: Custom
uk: Власний

[ctx: datetime]
en: Use date only
uk: Використовувати лише дату

[ctx: datetime]
en: Use short description
uk: Використовувати короткий опис

[ctx: datetime]
en: Use long description
uk: Використовувати довгий опис

[ctx: datetime]
en: Use long or short description
uk: Використовувати довгий або скорочений опис

[ctx: datetime]
en: Use short or long description
uk: Використовувати скорочений або довгий опис

en: No timezone conversion
uk: Не змінювати часовий пояс

[ctx: datetime]
en: User selectable
uk: Доступне для вибору користувачем

en: Site's timezone
uk: Часовий пояс сайту

en: User's account timezone
uk: Часовий пояс облікового запису користувача

en: Minute increments
uk: Крок збільшення хвилин

en: Second increments
uk: Крок збільшення секунд

[ctx: datetime]
en:  to
uk:  до

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of the day of the week  0 (for Sunday) through 6 (for Saturday).
uk: Числове подання дня тижня від 0 (для неділі) до 6 (для суботи).
