Partial Date (7.x-1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (37 entries)

en: Value
tr: Değer

en: Date
tr: Tarih

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Default
tr: Varsayılan

en: Component
tr: Bileşen

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Custom
tr: Özel

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: configure
tr: yapılandır

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Time zone handling
tr: Saat dilimi kullanımı

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: empty
tr: boş

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: exposed
tr: açıkça

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değildir

en: not between
tr: arasında değil

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: And
tr: Ve

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Night
tr: Gece

[ctx: datetime]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: datetime]
en: Month
tr: Ay

[ctx: datetime]
en: Day
tr: Gün

[ctx: datetime]
en: Hour
tr: Saat

[ctx: datetime]
en: Minute
tr: Dakika

[ctx: datetime]
en: Second
tr: Saniye
