Password Policy (7.x-1.0-beta2) - en to ja translation catalogue (81 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Action
ja: アクション

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Available variables are:
ja: <br>
    利用可能な変数:

en: Edit
ja: 編集

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: History
ja: 履歴

en: The configuration options have been reset to their default values.
ja: 設定オプションがデフォルトの値に戻されました。

en: Create
ja: 作成

en: Good
ja: 良い

en: Roles
ja: 役割

en: Warning
ja: 警告

en: Medium
ja: 中程度

en: Other
ja: その他

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Visibility settings
ja: 表示の設定

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Change
ja: 変更

en: Delay
ja: 遅延

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: digits
ja: 数字

en: Blocked
ja: ブロック

en: Passwords match:
ja: パスワードの一致:

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Password policy
ja: パスワードポリシー

en: Configures policies for user account passwords.
ja: ユーザーアカウントのパスワードポリシーを設定。

en: Expired accounts
ja: 期限切れアカウント

en: Password Expiration
ja: パスワードの有効期限

en: Password Expiration Warning
ja: パスワードの有効期限の警告

en: Blocking expired accounts
ja: 期限切れアカウントをブロック

en: E-mail notification settings
ja: メール通知設定

en: No entries
ja: エントリーなし

en: Password must contain the specified minimum number of digits.
ja: パスワードは指定した数以上の数字を含む必要があります。

en: digit
ja: 数字

en: Role ID.
ja: 役割ID。

en: Bad
ja: 弱い

en: Policy %name has been updated.
ja: %nameのポリシーが更新されました

en: Policy %name has been created.
ja: %nameのポリシーが追加されました

en: Password policy %policy was deleted.
ja: %policyのパスワードポリシーが削除されました

en: Your password has not met the following requirement(s):
ja: 入力されたパスワードは次の条件を満たしていません:

en: Password quality:
ja: パスワードの強度

en: The password does not include enough variation to be secure.
ja: パスワードの安全性を高めるための十分な変化がありません。

en: Password policies
ja: パスワードポリシー

en: Password must contain at least one alphanumeric (letter or number) character. | Password must contain at least @count alphanumeric (letter or number) characters.
ja[0]: パスワードは最低 1 文字以上の半角英数字を含む必要があります。
ja[1]: パスワードは最低 @count alphanumeric文字以上の半角英数字を含む必要があります。

en: Password must contain the specified minimum number of character types (lowercase, uppercase, digit or punctuation).
ja: パスワードは指定した数以上の文字種を含む必要があります（小文字、大文字、数字、記号）。

en: Digit
ja: 数字

en: Password must contain at least one digit. | Password must contain at least @count digits.
ja[0]: パスワードは最低 1 文字以上の半角数字を含む必要があります。
ja[1]: パスワードは最低 @count 文字以上の半角数字を含む必要があります。

en: Password must be at least one character in length. | Password must be at least @count characters in length.
ja[0]: パスワードは最低 1 文字以上である必要があります。
ja[1]: パスワードは最低 @count 文字以上である必要があります。

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Punctuation
ja: 記号

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ja: 現在のパスワードを変更したい場合は、両方のフィールドに新しいパスワードを入力してください。

en: Password has been changed.
ja: パスワードが変更されました。

en: Policy
ja: ポリシー

en: Force password change
ja: パスワードを強制的に変更

en: Constraints
ja: 制約

en: Your password has expired. You must change your password to proceed on the site.
ja: パスワードの有効期限が切れました。サイトを引き続き利用するにはパスワードを変更する必要があります。

en: Password settings
ja: パスワードの設定

en: Force password change on next login
ja: 次回ログイン時に強制的にパスワードを変更

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Administer policies
ja: ポリシーの管理

en: Unlock expired accounts
ja: 期限切れアカウントをアンロック
