Password Policy (7.x-1.0-beta2) - en to uk translation catalogue (71 entries)

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Action
uk: Дія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Available variables are:
uk: Доступні змінні:

en: Edit
uk: Редагувати

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Довжина

en: History
uk: Історія

en: The configuration options have been reset to their default values.
uk: Налаштування повернуто до їх стандартних (базових) значень.

en: Create
uk: Створити

en: Good
uk: Добре

en: Roles
uk: Ролі

en: Warning
uk: Попередження

en: Medium
uk: Середній

en: Other
uk: Інше

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Visibility settings
uk: Налаштування видимості

en: Expiration
uk: Закінчення терміну

en: Change
uk: Змінити

en: Delay
uk: Затримка

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: digits
uk: цифри

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: unblock
uk: розблоковано

en: Letter
uk: Літера

en: Passwords match:
uk: Збіг паролів:

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Configures policies for user account passwords.
uk: Налаштування політики паролів для облікових записів користувачів.

en: Unblock
uk: Розблокувати

en: Password Expiration Warning
uk: Застереження про прострочення пароля

en: E-mail notification settings
uk: Параметри сповіщень електронної пошти

en: No entries
uk: Немає елементів

en: Note:
uk: Зверніть увагу:

en: Password must be longer than the specified minimum length.
uk: Пароль має перевищувати за довжиною зазначену мінімальну довжину.

en: User's {users}.uid.
uk: {users}.uid користувача.

en: Role ID.
uk: Ідентифікатор ролі.

en: Bad
uk: Погана

en: Constraint
uk: Часові рамки

en: Password quality:
uk: Якість паролю:

en: Digit
uk: Цифра

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Punctuation
uk: Пунктуація

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
uk: Щоб змінити поточний пароль користувача, введіть новий пароль в обидва поля.

en: Policy
uk: Поведінка

en: Constraints
uk: Обмеження

en: Links policies with roles.
uk: Пов'язує політики з ролями.

en: Policy ID.
uk: Ідентифікатор політики.

en: Password settings
uk: Налаштування пароля

en: Force password change on next login
uk: Вимагати змінити пароль під час наступного входу

en: Force users to change their password
uk: Вимагати користувачів змінити пароль

en: Forced password reset status.
uk: Стан примусової зміни пароля.

en: Weight for @title
uk: Вага для @title
