Password Policy (7.x-1.0-beta3) - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: History
pt: Histórico

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As configurações foram restauradas aos valores padrão.

en: Create
pt: Criar

en: Good
pt: Bom

en: Roles
pt: Papéis

en: Warning
pt: Aviso

en: Medium
pt: Médio

en: Other
pt: Outros

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Expiration
pt: Expiração

en: Change
pt: Mudar

en: Delay
pt: Atraso

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: unblock
pt: desbloquear

en: Passwords match:
pt: As senhas conferem:

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: E-mail notification settings
pt: Configurações de notificação de email

en: Password expiration warning mailed to %username at %email.
pt: Aviso de expiração de senha enviado para %username em %email.

en: Password must contain the specified minimum number of digits.
pt: A senha deve ter no mínimo o número especificado de dígitos.

en: Password must not match any of the user's previous X passwords.
pt: A senha não pode coincidir com qualquer das X senhas anteriores do usuário.

en: Password must be longer than the specified minimum length.
pt: A senha deve ser mais longa que o comprimento mínimo especificado.

en: User's {users}.uid.
pt: {users}.uid do usuário

en: Role ID.
pt: ID do papel.

en: Your password has not met the following requirement(s):
pt: Sua senha não segue o(s) seguinte(s) requisito(s):

en: Password expiration warning for !username at !site
pt: Aviso de expiração de senha para !username em !site

en: !username,
    
    Your password at !site will expire in less than !days_left day(s).
    
    Please go to !edit_uri to change your password.
pt: !username,
    
    Sua senha em !site irá expirar em menos de !days_left dia(s).
    
    Por favor, visite !edit_uri para alterar sua senha.

en: Password must contain at least one alphanumeric (letter or number) character. | Password must contain at least @count alphanumeric (letter or number) characters.
pt[0]: A senha deve conter pelo menos um caractere alfanumérico (letra ou número).
pt[1]: A senha deve conter pelo menos @count caracteres alfanuméricos (letras ou números).

en: Password must contain at least one character of the following types: lowercase, uppercase, digit or punctuation. | Password must contain at least @count characters of different types (lowercase, uppercase, digit or punctuation).
pt[0]: A senha deve conter pelo menos um caractere do seguintes tipos: letra minúscula, letra maiúscula, dígito ou pontuação.
pt[1]: A senha deve conter @count caracteres de tipos diferentes (letra minúscula, letra maiúscula, dígito ou pontuação).

en: Password must contain at least one digit. | Password must contain at least @count digits.
pt[0]: A senha deve conter pelo menos um dígito.
pt[1]: A senha deve conter pelo menos @count dígitos.

en: Password must be at least one character in length. | Password must be at least @count characters in length.
pt[0]: A senha deve ter pelo menos um caractere de comprimento.
pt[1]: A senha deve ter pelo menos @count caracteres de comprimento.

en: Password must contain at least one letter. | Password must contain at least @count letters.
pt[0]: A senha deve conter pelo menos uma letra.
pt[1]: A senha deve conter pelo menos @count letras.

en: Password must contain at least one lowercase character. | Password must contain at least @count lowercase characters.
pt[0]: A senha deve conter pelo menos um caractere minúsculo.
pt[1]: A senha deve conter pelo menos @count caracteres minúsculos.

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: Password must contain at least one punctuation (not whitespace or an alphanumeric) character. | Password must contain at least @count punctuation (not whitespace or an alphanumeric) characters.
pt[0]: A senha deve conter pelo menos um caractere de pontuação (não espaço ou alfanumérico).
pt[1]: A senha deve conter pelo menos @count caracteres de pontuação (não espaço ou alfanumérico).

en: Password must contain at least one uppercase character. | Password must contain at least @count uppercase characters.
pt[0]: A senha deve conter pelo menos um caractere maiúsculo.
pt[1]: A senha deve conter pelo menos @count caracteres maiúsculos.

en: Password must differ from the username. Put any positive number to enforce this policy.
pt: A senha deve ser diferente do nome de usuário. Coloque qualquer valor positivo para aplicar esta política.

en: Password must differ from the username.
pt: A senha deve ser diferente do nome de usuário.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
pt: Para mudar a senha do usuário, digite a nova senha nos dois campos.

en: Policy
pt: Política

en: Constraints
pt: Restrições

en: You must select at least one role for a policy to apply to.
pt: Você deve selecionar pelo menos um papel para aplicar a política.

en: Password settings
pt: Configurações de senha

en: Weight for @title
pt: Peso para @title
