Password Policy (7.x-1.8) - en to pt translation catalogue (54 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: Request new password via e-mail.
pt: Pedir uma nova senha por email.

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Ativado

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Settings
pt: Definições

en: Note:
pt: Nota:

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Guardar

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Extensão

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As opções de configuração foram reinicializadas para os seus valores predefinidos.

en: Create
pt: Criar

en: Good
pt: Bom

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Warning
pt: Aviso

en: Security
pt: Segurança

en: Other
pt: Outro

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Expiration
pt: Expirar

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Request new password
pt: Pedir nova senha

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Passwords match:
pt: As senhas correspondem:

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: The password policy module allows you to enforce a specific level of password complexity for the user passwords on the system.
pt: O módulo <em>Password Policy</em> permite assegurar um nível de complexidade para as passwords de utilizadores no sistema.

en: No entries
pt: Sem entradas

en: Alphanumeric
pt: Alfanumérico

en: Lowercase
pt: Minúsculas

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
pt: Para alterar a senha do utilizador atual, introduza nova senha em ambos os campos.

en: Weak
pt: Fraco

en: Fair
pt: Razoável

en: Current password
pt: Senha atual.

en: Password settings
pt: Definições de senha

en: Weight for @title
pt: Peso para @title
