Password Policy (7.x-1.9) - en to sv translation catalogue (76 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: delete
sv: radera

en: Request new password via e-mail.
sv: Begär nytt lösenord via e-post.

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: List
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Action
sv: Åtgärd

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: view
sv: visa

en: Available variables are:
sv: Tillgängliga variabler är:

en: Edit
sv: Redigera

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Password
sv: Lösenord

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Note:
sv: Observera:

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Save
sv: Spara

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: History
sv: Historik

en: The configuration options have been reset to their default values.
sv: Inställningarna har återställts till sina standardvärden.

en: Create
sv: Skapa

en: Good
sv: Bra

en: Roles
sv: Roller

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Warning
sv: Varning

en: Other
sv: Övriga

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Visibility settings
sv: Inställningar för synlighet

en: Expiration
sv: Utgångsdatum

en: Change
sv: Ändra

en: Delay
sv: Fördröjning

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Request new password
sv: Begär nytt lösenord

en: digits
sv: siffror

en: Blocked
sv: Spärrad

en: unblock
sv: häv spärr

en: Letter
sv: Bokstav

en: Passwords match:
sv: Lösenorden stämmer överens:

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Password for user %name has expired.
sv: Lösenordet för användare %name har slutat att gälla.

en: E-mail notification settings
sv: Inställningar för notifieringar

en: Subject of warning e-mail
sv: Ämnesrad för varnings e-post

en: Customize the subject of the warning e-mail message, which is sent to remind of password expiration.
sv: Anpassa ämnesraden för varningsmeddelandet, som skickas för att påminna om att lösenordet löper ut.

en: Body of warning e-mail
sv: Brödtext för varnings e-mejl

en: Customize the body of the warning e-mail message, which is sent to remind of password expiration.
sv: Anpassa texten till varningsmeddelandet, som skickas för att påminna om att lösenordet löper ut.

en: Unblocked
sv: Återaktivera

en: The user %name has been unblocked.
sv: Användaren %name har blivit återaktiverad.

en: Password expiration warning mailed to %username at %email.
sv: Varning för upphörande av lösenord mailat till %email för %username.

en: Password must contain the specified minimum number of digits.
sv: Lösenordet måste innehålla det angivna lägsta antalet siffror.

en: digit
sv: siffra

en: Password must not match any of the user's previous X passwords.
sv: Lösenordet får inte matcha någon av användarens tidigare (X)st lösenord.

en: Password must be longer than the specified minimum length.
sv: Lösenordet måste vara längre än den angivna minsta längden.

en: Password must contain the specified minimum number of letters.
sv: Lösenordet måste innehålla det angivna lägsta antalet bokstäver.

en: Role ID.
sv: ID-nummer för roll.

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
sv: För att byta nuvarande användarlösenord, ange det nya lösenordet i båda fälten.

en: Policy
sv: Riktlinje

en: Weak
sv: Svag

en: Fair
sv: Tillräcklig

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Constraints
sv: Restriktioner

en: Password settings
sv: Inställningar för lösenord

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title
