Password Policy (7.x-2.0-alpha5) - en to sv translation catalogue (79 entries)

en: Username
sv: Användarnamn

en: Roles
sv: Roller

en: Conditions
sv: Villkor

en: Security
sv: Säkerhet

en: Blacklist
sv: Svartlista

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Testing
sv: Test

en: Other settings
sv: Andra inställningar

en: Password expiration warning mailed to %username at %email.
sv: Varning för upphörande av lösenord mailat till %email för %username.

en: Password Policy
sv: Lösenords policy

en: Symbols
sv: Symboler

en: Policy
sv: Riktlinje

en: Character count
sv: Antal tecken

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Constraints
sv: Restriktioner

en: policy
sv: riktlinje

en: policies
sv: riktlinjer

en: nh.hid = p.hid AND nh.name='@name' AND nh.timeframe = '@timeframe'
sv: nh.hid = p.hid OCH nh.name='@name' OCH nh.timeframe = '@timeframe'

en: Password does not match the following requirements:
sv: Lösenord uppfyller inte följande krav:

en: Passwords must match the following requirements -
sv: Lösenord måste uppfylla följande krav -

en: Password compliance:
sv: Krav på lösenord:

en: Not enforced
sv: Inte påtvingat

en: Upper and lower case letters required
sv: Stora och små bokstäver krävs

en: At least @count letters
sv: Åtminstone @count bokstäver

en: At least @count characters
sv: Åtminstone @count tecken

en: No more than @count consecutive characters
sv: Inte fler än @count tecken i följd

en: At least @count integers
sv: Åtminstone @count heltal

en: Must not match previous @count passwords
sv: Får inte vara samma som senaste @count lösenord.

en: At least @count symbols
sv: Åtminstone @count tecken

en: Symbol characters: @symbols
sv: Symboltecken: @symbols

en: Password Policy tests
sv: Test av Password Policy

en: Support module for Password Policy related testing.
sv: Stödmodul för Password Policy vid testning.

en: Enforce policy for specific roles
sv: Tvinga riktlinje för specifika roller

en: Enforce this policy only for the selected role(s). If you select no roles, the policy will be enforced for all users.
sv: Tvinga denna riktlinje enbart för vald(a) roll(er). Om du inte väljer några roller, kommer riktlinjen tvingas för alla användare.

en: Password will require upper and lower case letters.
sv: Lösenord kommer att kräva stora och små bokstäver.

en: Letter count
sv: Antal bokstäver

en: Minimum letters
sv: Minsta antal bokstäver

en: Password will be required to have at least this many letters.
sv: Lösenord kommer att krävas ha åtminstone så här många bokstäver.

en: Minimum total characters
sv: Minsta totala antal tecken

en: Password will be required to have this many characters.
sv: Lösenord kommer att krävas ha så här många tecken.

en: Consecutive character count
sv: Efterföljande antal tecken

en: Number count
sv: Antal nummer

en: Minimum integers
sv: Minsta antal heltal

en: Password will be required to have this many integers.
sv: Lösenord kommer att krävas ha så här många heltal.

en: Past passwords
sv: Tidigare lösenord

en: Check against previous passwords
sv: Kontrollera mot tidigare lösenord

en: Minimum symbols
sv: Minsta antal symboler

en: Password will be required to have this many symbols.
sv: Lösenord kommer att krävas ha så här många symboler.

en: Symbol characters
sv: Symboltecken

en: Deteremine which charaters are symbols.
sv: Bestäm vilka tecken som är symboler.

en: Password must not contain their username.
sv: Lösenord får inte innehålla deras användarnamn.

en: Policies
sv: Riktlinjer

en: A message to show to users on screen when requiring them to change password. <strong>If left empty, no message will be shown.</strong>
sv: Ett meddelande som visas på skärmen när användaren behöver byta lösenord. <strong>Om detta lämnas tomt, kommer inget meddelande att visas.</strong>

en: @sus_count of @total
sv: @sus_count av @total

en: @delay between changes
sv: @delay mellan ändringar

en: Must not be in blacklist
sv: Får inte vara svartlistad

en: At least level of @level Drupal strength
sv: Minst nivå @level av Drupal styrka

en: Authentication systems
sv: Autentiseringssystem

en: Exclude policy for specific authentication systems
sv: Uteslut riktlinje från specifika autentiseringssystem

en: Exclude this policy from the selected authorization system(s).
sv: Uteslut denna riktlinje från valda autentiseringssystem.

en: Password must have upper and lower case letters.
sv: Lösenord måste ha stora och små bokstäver.

en: Password must have at least @alpha_count letter(s).
sv: Lösenord måste ha åtminstone @alpha_count bokstäver.

en: Blacklisted passwords
sv: Svartlistade lösenord

en: Password cannot be a member of this list, ignoring case.  Enter one password per line.
sv: Lösenord får inte finns med i den här listan, ej skiftlägeskänsligt. Ange ett lösenord per rad.

en: Password must have at least @char_count character(s).
sv: Lösenord måste ha åtminstone @char_count tecken.

en: Password cannot have @consecutive_char_count consecutive letters.
sv: Lösenord kan inte ha @consecutive_char_count efterföljande bokstäver.

en: Password cannot have more than this number of identical consecutive characters.
sv: Lösenord kan inte ha mer än detta antal av identiska efterföljande tecken.

en: Password cannot be changed within @delay of the last change.
sv: Lösenord kan inte ändras inom @delay efter den senaste ändringen.

en: Minimum time between password changes
sv: Minsta tid mellan lösenordsändringar

en: Password cannot be changed until this much time has passed since the last password change (use normal English, like 1 week or 24 hours).
sv: Lösenord kan inte ändras förrän denna tid har gått sedan senaste byte av lösenordet (använd vanlig engelska, såsom 1 week eller 24 hours).

en: Password must match a Drupal strength level.
sv: Lösenord måste överensstämma med en styrkenivå för Drupal.

en: Drupal strength
sv: Styrka för Drupal

en: Drupal strength level
sv: Styrkenivå för Drupal

en: Password must have at least @int_count digit(s).
sv: Lösenord måste ha åtminstone @int_count siffra(or).

en: Password cannot match @past_passwords past passwords.
sv: Lösenord får inte stämma överens med @past_passwords föregående lösenord.

en: Password cannot match this many previous passwords.
sv: Lösenord får inte stämma överens med så här många föregående lösenord.

en: Password must have at least @symbol_count symbol(s).
sv: Lösenord måste ha åtminstone @symbol_count tecken.

en: Mixed case
sv: Blandat skiftläge

en: Mixed Case
sv: Blandat skiftläge
