Password Policy (7.x-2.0-alpha6) - en to pt translation catalogue (91 entries)

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Roles
pt: Papéis

en: Conditions
pt: Condições

en: Security
pt: Segurança

en: Blacklist
pt: Lista negra

en: Delay
pt: Atraso

en: Testing
pt: Testando

en: Other settings
pt: Outras configurações

en: Password expiration warning mailed to %username at %email.
pt: Aviso de expiração de senha enviado para %username em %email.

en: Symbols
pt: Símbolos

en: Policy
pt: Política

en: Character count
pt: Contagem de caracteres

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: Constraints
pt: Restrições

en: Password Expiration Date
pt: Data de Expiração da Senha

en: Tokens related to expired passwords.
pt: Tokens relacionados a senhas expiradas.

en: The Date the Password Expires in x days format
pt: A Data que a Senha Expira em formato x dias

en: policy
pt: política

en: policies
pt: políticas

en: Administer password policy
pt: Administrar política de senha

en: Password compliance:
pt: Conformidade da senha:

en: This module allows you to enforce a specific level of password complexity for the user passwords on the system.
pt: Este módulo permite que você aplique um nível específico de complexidade de senha para as senhas de usuários no site.

en: Not enforced
pt: Não aplicada

en: Upper and lower case letters required
pt: Letras maiúsculas e minúsculas exigidas

en: At least @count letters
pt: Pelo menos @count letras

en: At least @count characters
pt: Pelo menos @count caracteres

en: At least @count integers
pt: Pelo menos @count inteiros

en: Must not match previous @count passwords
pt: Não pode coincidir com as @count senhas anteriores

en: At least @count symbols
pt: Ao menos @count símbolos

en: Symbol characters: @symbols
pt: Caracteres símbolos: @symbols

en: Password Policy tests
pt: Testes do Password Policy

en: Enforce policy for specific roles
pt: Aplicar política para papéis específicos

en: Enforce this policy only for the selected role(s). If you select no roles, the policy will be enforced for all users.
pt: Aplicar esta política apenas aos papéis selecionados. Se você não selecionar papel algum, a política será aplicada a todos os usuários.

en: Password will require upper and lower case letters.
pt: A senha exigirá letras maiúsculas e minúsculas.

en: Letter count
pt: Contagem de letras

en: Minimum letters
pt: Mínimo de letras

en: Password will be required to have at least this many letters.
pt: Será exigido que a senha tenha pelo menos esse tanto de letras.

en: Minimum total characters
pt: Mínimo do total de caracteres

en: Password will be required to have this many characters.
pt: A senha exigirá pelo menos este tanto de caracteres.

en: Consecutive character count
pt: Contagem de caracteres consecutivos

en: Number count
pt: Contagem de números

en: Minimum integers
pt: Mínimo de inteiros

en: Password will be required to have this many integers.
pt: A senha exigirá este tanto de inteiros.

en: Past passwords
pt: Senhas anteriores

en: Check against previous passwords
pt: Comparar com senhas anteriores

en: Minimum symbols
pt: Mínimo de símbolos

en: Password will be required to have this many symbols.
pt: A senha exigirá este tanto de símbolos.

en: Symbol characters
pt: Caracteres símbolos

en: Password must not contain their username.
pt: A senha não pode conter o nome de usuário.

en: Policies
pt: Políticas

en: A message to show to users on screen when requiring them to change password. <strong>If left empty, no message will be shown.</strong>
pt: Uma mensagem para ser mostrada na tela aos usuários quando for exigido que alterem a senha. <strong>Se deixado vazio, nenhuma mensagem será mostrada.</strong>

en: User passwords in Password Policy history rehashed to improve security
pt: Recalculados os hashes de senhas de usuários no histórico do Password Policy para aumentar a segurança.

en: @sus_count of @total
pt: @sus_count de @total

en: @delay between changes
pt: @delay entre alterações

en: At least level of @level Drupal strength
pt: Pelo menos nível @level de força do Drupal

en: Authentication systems
pt: Sistemas de autenticação

en: Exclude policy for specific authentication systems
pt: Excluir esta política para sistemas de autenticação específicos

en: Exclude this policy from the selected authorization system(s).
pt: Excluir esta política do(s) sistema(s) de autenticação selecionados.

en: Password must have upper and lower case letters.
pt: A senha deve conter letras maiúsculas e minúsculas.

en: Password must have at least @alpha_count letter(s).
pt: A senha deve ter pelo menos @alpha_count letra(s).

en: Blacklisted passwords
pt: Senhas na lista negra

en: Password cannot be a member of this list, ignoring case.  Enter one password per line.
pt: A senha não pode ser um membro desta lista, ignorando maiúsculas e minúsculas. Forneça uma senha por linha.

en: Password must have at least @char_count character(s).
pt: A senha deve ter pelo menos @char_count caractere(s).

en: Password cannot be changed within @delay of the last change.
pt: A senha não pode será alterada dentro de @delay da última alteração.

en: Minimum time between password changes
pt: Tempo mínimo entre alterações de senha

en: Drupal strength
pt: Força do Drupal

en: Drupal strength level
pt: Nível de força do Drupal

en: Password must have at least @int_count digit(s).
pt: A senha deve ter pelo menos @int_count dígito(s).

en: Password cannot match @past_passwords past passwords.
pt: A senha não pode coincidir com as @past_passwords senhas anteriores.

en: Password cannot match this many previous passwords.
pt: A senha não pode coincidir com tantas senhas anteriores.

en: Password must have at least @symbol_count symbol(s).
pt: A senha deve ter pelo menos @symbol_count símbolo(s).

en: Password is all spaces and will not be saved.
pt: A senha é composta somente por espaços e não será salva.

en: Password has spaces at the beginning or end which are ignored.
pt: A senha possui espaços no início ou no fim que são ignorados.

en: Mixed case
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Mixed Case
pt: Maiúsculas e Minúsculas

en: Password cannot match certain disallowed passwords.
pt: A senha não pode ser igual a certas senhas proibidas.

en: Also disallow passwords containing blacklisted passwords.
pt: Também proíbe senhas contendo senhas da lista negra.

en: Enable password expiration.
pt: Habilitar expiração de senha.

en: Password does not meet the following requirements:
pt: A senha não atende aos seguintes requisitos:

en: This is not case sensitive, so "abc" is the same as "ABC" and "aBc".
pt: Isto não é sensível a letras maiúsculas e minúsculas, logo, "abc" é o mesmo que "ABC" e "aBc".

en: Duplicate policy name.
pt: Nome de política duplicado.

en: Passwords must meet the following requirements:
pt: As senhas devem atender aos seguintes requisitos:

en: Must not contain certain strings
pt: Não pode conter certas sequências de caracteres

en: Certain strings disallowed
pt: Certas sequências de caracteres proibidas

en: Fewer than @count identical consecutive characters
pt: Menos que @count caracteres consecutivos idênticos

en: Must not contain their username
pt: Não pode conter o nome de usuário

en: Password must have fewer than @consecutive_char_count identical consecutive characters.
pt: A senha deve ter menos que @consecutive_char_count caracteres consecutivos idênticos.

en: Password must have fewer than this number of identical consecutive characters.
pt: A senha deve ter menos que este número de caracteres consecutivos idênticos.

en: Password must match a strength level.
pt: A senha deve atingir um nível de força.

en: <p>Password will be required to have this level or higher. 0 - 100</p>
    <p>Starting from a base of 100 points:</p>
    <ul><li>Having only 3 out of 4 of uppercase, lowercase, digit, and symbol loses 12.5 points</li>
    <li>Having only 2 out of 4 of uppercase, lowercase, digit, and symbol loses 25 points</li>
    <li>Having only 1 out of 4 of uppercase, lowercase, digit, and symbol loses 40 points</li>
    <li>Each character fewer than 6 loses 5 points, plus a 30 point penalty for being under 6 characters.</li>
    <li>Username used as password without regard to case gets exactly 5 points</li></ul>
    <p>For example:</p>
    <ul><li>Aa1! is worth 100 - 10 - 30 = 60 points</li>
    <li>ABCDefgh is worth 100 - 25 = 75 points</li>
    <li>ABcd12#$ is worth 100 points</li>
    <li>jsmith23 and JSmith23 are each worth 5 points for user jsmith23 but 75 or 87.5 points respectively for user rlee98</li></ul>
pt: <p>Será exigido que a senha tenha este nível ou maior. 0 - 100</p>
    <p>Iniciando com 100 pontos:</p>
    <ul><li>Tendo somente 3 de 4 dentre maiúsculas, minúsculas, dígitos e símbolos, perde 12.5 pontos</li>
    <li>Tendo somente 2 de 4 dentre maiúsculas, minúsculas, dígitos e símbolos, perde 25 pontos</li>
    <li>Tendo somente 1 de 4 dentre maiúsculas, minúsculas, dígitos e símbolos, perde 40 pontos</li>
    <li>Cada caractere a menos que 6 perde 5 pontos, mais uma penalidade de 30 pontos por estar abaixo de 6 caracteres</li>
    <li>Nome de usuário usado como senha, não importando letras maiúsculas ou minúsculas, recebe exatamente 5 pontos</li></ul>
    <p>Por exemplo:</p>
    <ul><li>Aa1! vale 100 - 10 - 30 = 60 pontos</li>
    <li>ABCDefgh vale 100 - 25 = 75 pontos</li>
    <li>ABcd12#$ vale 100 pontos</li>
    <li>jsmith23 e JSmith23 valem 5 pontos cada para o usuário jsmith23, mas 75 ou 87.5 pontos, respectivamente, para o usuário rlee98</li></ul>

en: Determine which characters are symbols.
pt: Determine quais caracteres são símbolos.
