Path Breadcrumbs (7.x-3.0-beta7) - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Depth
fr: Profondeur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Back
fr: Précédent

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Path
fr: Chemin

en: Continue
fr: Continuer

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Basic
fr: Basique

en: Clone
fr: Cloner

en: Operator
fr: Opérateur

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Change
fr: Modifier

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Revert
fr: Rétablir

en: Site information
fr: Informations

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Translatable
fr: Traduisible

en: Export data
fr: Exporter les données

en: Cache lifetime
fr: Durée de vie du cache

en: Other settings
fr: Autres paramètres

en: Select the vocabulary for this form.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour ce formulaire.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Finish
fr: Finir

en: Translate
fr: Traduire

en: Administration theme
fr: Thème de l'administration

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Add more
fr: Rajouter

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: Link ID
fr: Identifiant du lien

en: Theming settings
fr: Paramètres de thèmes

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fr: Argument <em>%</em> invalide. Tous les arguments doivent être nommés avec des mots-clés.

en: No context assigned
fr: Aucun contexte assigné

en: Position in path
fr: Position dans le chemin

en: Context assigned
fr: Context assigné

en: The path %path has no arguments to configure.
fr: Le chemin %path n'a aucun argument à configurer.

en: No context selected
fr: Pas de contexte sélectionné

en: Context identifier
fr: Identifiant du contexte

en: Selection rules
fr: Règles de sélection

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fr: Choisir un ou plusieurs termes de @vocabulary.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une importation depuis le code. Rapport d'erreurs : @errors

en: The unique ID of the menu link.
fr: L'identifiant unique du lien de menu.

en: The title of the menu link.
fr: Le titre du lien de menu.

en: Site-wide settings and other global information.
fr: Paramètres à l'échelle du site et information globale.

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
fr: Au cas où une page aurait plus d'une variante, chaque variante a la possibilité d'être affichée au moment où la page est visitée. Commençant par la première variante et continuant jusqu'à la dernière, chacune teste si ses conditions de sélection sont remplies. La première variante dont les critères (tels que spécifiés ci-dessous) sont vérifiés sera utilisée.

en: The first element in a path may not be dynamic.
fr: Le premier élément d'un chemin peut ne pas être dynamique.

en: Multilingual - Internationalization
fr: Multilinguisme - Internationalisation

en: Performance settings
fr: Paramètres de performance

en: URL path cleaning method
fr: Méthode de nettoyage des chemins d'URL

en: Are you sure that you want to delete %name from database?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name de la base de données ?

en: Path breadcrumb was successfully deleted.
fr: Le fil d'Ariane du chemin a été supprimé avec succès.

en: Home link settings
fr: Paramètres du lien d'accueil

en: Home link title
fr: Titre du lien d'accueil

en: Title of the link that points to the front page.
fr: Titre du lien qui pointe vers la page d'accueil.

en: Current page title
fr: Titre de la page en cours
