Path Breadcrumbs (7.x-3.0-rc1) - en to hu translation catalogue (74 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Weight
hu: Súly

en: Depth
hu: Mélység

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Back
hu: Vissza

en: Save
hu: Mentés

en: Update
hu: Frissítés

en: Path
hu: Útvonal

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: Site
hu: Webhely

en: Menu link
hu: Menühivatkozás

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Term
hu: Kifejezés

en: Is less than or equal to
hu: Kevesebb, vagy egyenlő

en: Is equal to
hu: Egyenlő

en: Is greater than or equal to
hu: Nagyobb, vagy egyenlő

en: Basic
hu: Alap

en: Argument
hu: Argumentum

en: Clone
hu: Klónozás

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Basic settings
hu: Alapbeállítások

en: Change
hu: Változtat

en: Delimiter
hu: Elválasztó

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Site information
hu: Webhely-információk

en: You are here
hu: Jelenlegi hely

en: Translatable
hu: Fordítható

en: Export data
hu: Adatok exportálása

en: Cache lifetime
hu: Gyorstár élettartam

en: Other settings
hu: Egyéb beállítások

en: A single user object.
hu: Egy egyszerű felhasználó objektum.

en: Select the vocabulary for this form.
hu: Szótár kiválasztása ehhez az űrlaphoz.

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Finish
hu: Befejezés

en: Translate
hu: Fordítás

en: Administration theme
hu: Adminisztrációs smink

en: Permanent
hu: Állandó

en: Temporary
hu: Ideiglenes

en: Link title
hu: Hivatkozás címe

en: Delete link
hu: Törlés hivatkozása

en: Add more
hu: Hozzáadás

en: Link path
hu: Hivatkozás útvonala

en: Link ID
hu: Hivatkozás azonosító

en: Theming settings
hu: Sminkelési beállítások

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
hu: Érvénytelen <em>%</em> argumentum. Minden argumentumot nevesíteni kell kulcsszóval.

en: No context assigned
hu: Nincs kijelölt környezet

en: Position in path
hu: Helyzet az elérési útban

en: Context assigned
hu: Hozzárendelt környezet

en: The path %path has no arguments to configure.
hu: %path elérési útnak nincsenek beállítható argumentumai.

en: No context selected
hu: Nincs kiválasztott környezet

en: Context identifier
hu: Környezet azonosítója

en: Selection rules
hu: Kiválasztási szabályok

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Select a term or terms from @vocabulary.
hu: Egy vagy több kifejezés kiválasztása @vocabulary szótárból.

en: The unique ID of the menu link.
hu: A menühivatkozás egyedi azonosítója.

en: The title of the menu link.
hu: A menühivatkozás címe.

en: Site-wide settings and other global information.
hu: Webhelyszintű beállítások és egyéb általános adatok.

en: The first element in a path may not be dynamic.
hu: Az útvonal legelső eleme nem lehet dinamikus.

en: Multilingual - Internationalization
hu: Többnyelvűség – Nemzetköziesítés

en: Performance settings
hu: Teljesítménybeállítások

en: URL path cleaning method
hu: Webcím útvonal tisztítási metódus

en: Current page title
hu: Jelenlegi oldalcím
