Path Breadcrumbs (7.x-3.0-rc2) - en to da translation catalogue (73 entries)

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Edit
da: Redigér

en: Weight
da: Vægt

en: Depth
da: Dybde

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Back
da: Tilbage

en: Save
da: Gem

en: Update
da: Opdatér

en: Path
da: Sti

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Menu link
da: Menu-link

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Clone
da: Klon

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Change
da: Skift

en: Delimiter
da: Afgrænser

en: Revert
da: Gendan

en: Site information
da: Generel information

en: You are here
da: Du er her

en: Translatable
da: Kan oversættes

en: Export data
da: Eksportér data

en: Other settings
da: Andre indstillinger

en: A single user object.
da: Et enkelt brugerobjekt.

en: Select the vocabulary for this form.
da: Vælg ordforrådet for denne formular.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Finish
da: Afslut

en: Translate
da: Oversæt

en: Administration theme
da: Administrationstema

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Link title
da: Linktitel

en: Delete link
da: Slet-link

en: Add more
da: Tilføj mere

en: Link path
da: Linksti

en: Theming settings
da: Indstillinger for theming

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
da: Ugyldigt argument <em>%</em>. Alle argumenter skal navngives med nøgleord.

en: No context assigned
da: Ingen kontekst tildelt

en: Position in path
da: Position i sti

en: Context assigned
da: Kontekst tildelt

en: The path %path has no arguments to configure.
da: Stien %path har ingen konfigurérbare argumenter.

en: No context selected
da: Ingen kontekst valgt

en: Context identifier
da: Kontekstidentifikator

en: Selection rules
da: Udvalgsregler

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Select a term or terms from @vocabulary.
da: Vælg én eller flere termer fra @vocabulary.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en import fra koden. Fejlmeddelelser: @errors

en: The unique ID of the menu link.
da: Menu-linkets unikke ID.

en: The title of the menu link.
da: Menu-linkets titel.

en: Site-wide settings and other global information.
da: Indstillinger der gælder for hele sitet samt anden global information.

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
da: Hvis der er mere end én variant på en side, vil hver variant få en chance for at blive vist når siden besøges. Fra den første til den sidste variant kontrolleres udvalgsreglerne for at se om de giver adgang. Den første variant hvis udvalgsregler matcher vil blive brugt.

en: The first element in a path may not be dynamic.
da: Det første element i en sti kan ikke være dynamisk.

en: Multilingual - Internationalization
da: Sprog - Internationalisering

en: Include these term(s) as candidates?
da: Medtag disse termer som kandidater?

en: When this rule is evaluated, should the term(s) you select be included as candidates for access?
da: Skal de valgte termer bruges som kandidater når adgangen kontrolleres?

en: Performance settings
da: Indstillinger for ydelse

en: Current page title
da: Nuværende sidetitel
