Pathauto (7.x-1.0-alpha1) - en to da translation catalogue (155 entries)

en: Content
da: Indhold

en: Remove
da: Fjern

en: Settings
da: Indstillinger

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Separator
da: Skilletegn

en: Node path settings
da: Indholdselementer

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alt eksisterende indhold som ikke allerede har aliaser.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle ordforråd med tomme mønstre nedenfor)

en: Pattern for all %vocab-name paths
da: Mønster for alle %vocab-name-stier

en: Forum path settings
da: Indstillinger for forumstier

en: Pattern for forums and forum containers
da: Mønster for forummer og beholdere

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alle eksisterende forummer og beholdere, som ikke allerede har et alias.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseopdatering af forummer og beholdere fuldført, ét alias oprettet.
da[1]: Masseopdatering af forummer og beholdere fuldført, @count aliaser oprettet.

en: User path settings
da: Bruger

en: Pattern for user account page paths
da: Mønster for brugerstier

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
da: Generér aliaser for alle eksisterende brugerprofiler som ikke allerede har aliaser.

en: Blog path settings
da: Indstillinger for blogsti

en: Pattern for blog page paths
da: Mønster for blogsidestier

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
da: Generer aliaser for alle eksisterende blogsider som ikke allerede har aliaser.

en: User-tracker path settings
da: Indstillinger for brugersporsstier

en: Pattern for user-tracker page paths
da: Mønster for "følg bruger"-stier

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alle "følg bruger"-sider som ikke har aliaser.

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal tekstlængde for enhver komponent i aliaset (f.eks. [title]). 100 er anbefalet. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto's hjælp</a> for detaljer.

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: Users
da: Brugere

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Forums
da: Forummer

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: Double quotes "
da: Citationstegn "

en: Single quotes (apostrophe) '
da: Citationstegn (apostrof) '

en: Back tick `
da: Accent grave `

en: Comma ,
da: Komma ,

en: Period .
da: Punktum .

en: Hyphen -
da: Bindestreg -

en: Underscore _
da: Understregning _

en: Colon :
da: Kolon :

en: Semicolon ;
da: Semikolon ;

en: Pipe |
da: Lodret streg |

en: Left curly bracket {
da: Venstre tuborgklamme {

en: Left square bracket [
da: Venstre klamme [

en: Right curly bracket }
da: Højre tuborgklamme {

en: Right square bracket ]
da: Højre klamme ]

en: Equal =
da: Lighedstegn =

en: Ampersand &
da: Og-tegn &

en: Percent %
da: Procent %

en: Caret ^
da: Cirkumfleks ^

en: Hash #
da: Havelåge #

en: At @
da: Snabel-a @

en: Exclamation !
da: Udråbstegn !

en: Left parenthesis (
da: Venstre parentes (

en: right parenthesis )
da: Højre parentes (

en: Question mark ?
da: Spørgsmålstegn ?

en: Less than <
da: Mindre end <

en: Greater than >
da: Større end >

en: Back slash \
da: Omvendt skråstreg \

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
da: Opret aliaser for alle indholdselementer som ikke allerede har et alias

en: Pattern for all @node_type paths
da: Mønster for alle @node_type-stier

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
da[0]: Massegenerering af indholdselementer færdiggjort, et alias genereret.
da[1]: Massegenerering af indholdselementer færdiggjort, @count aliaser genereret.

en: Bulk generate forum paths
da: Masseopret forumstier

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af ord fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af ord fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
da: Opret aliaser for brugere som ikke allerede har et alias

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
da: Opret aliaser for blogs som ikke allerede har et alias

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
da: Opret aliaser for alle "følg bruger"-sider som ikke har aliaser.

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af brugere fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af brugere fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af blogs fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af blogs fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af "følg bruger"-sider fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af "følg bruger"-sider fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
da: Som [cat], men inklusiv overordnede kategorier adskilt af /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
da: Som [term], men inklusiv overordnede kategorier adskilt af /.

en: URL alias for the term.
da: Ordets URL-alias.

en: URL alias for the parent book.
da: URL-alias for den overordnede bog.

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Update path alias
da: Opdatér stialias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
da: Maksimalt antal elementer der skal laves aliaser for i en masseopdatering

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
da: Maksimalt antal objekter der laves aliaser for ved en masseopdatering. Standardværdien er 50 og den anbefalede værdi afhænger af din servers hastighed. Hvis masseopdateringer resulterer i timeouts eller "hvid skærm" skal du vælge en lavere værdi.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
da: Opret et nyt alias. Viderestil fra det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: Punctuation settings
da: Tegnsætning

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
da: Intern feed alias tekst (lad feltet stå tomt for at deaktivere)

en: You are using the token [%token] which is not valid within the scope of tokens where you are using it.
da: Du bruger symbolet [%token] som ikke er gyldigt i denne sammenhæng.

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
da: Alle %type-aliaser slettet.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseopdatering af indeksaliaser fuldført, ét alias oprettet.
da[1]: Masseopdatering af indeksaliaser fuldført, @count aliaser oprettet.

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
da: Standardmønster for @node_type (gælder for alle @node_type med blanke mønstre nedenfor)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
da: Mønster for alle @node_type-stier på @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
da: Mønster for alle sprogneutrale @node_type stier

en: Taxonomy term path settings
da: Taksonomiordsstier

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
da: Generer aliaser for ord som ikke allerede har aliaser

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
da: Generer aliaser for alle eksisterende ord som ikke allerede har aliaser.

en: Automated alias settings
da: Indstillinger for automatiske aliaser

en: authenticated user
da: godkendt bruger

en: About
da: Om

en: No alias
da: Intet alias

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
da: Der oprettes automatisk et alias. Hvis du ønsker at oprette dit eget alias nedenfor skal du fjerne denne afkrydsning.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
da: Se <a href="@pathauto">indstillinger for automatiske aliaser</a> for at kontrollere formatet af de oprettede aliaser.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal længde af alternative URLer. Den anbefalede længde er 100. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre, når eksisterende indhold, der allerede har et alias, opdateres?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
da: Skal Pathauto forsøge at konvertere til ASCII-96 når et mønster indeholder bestemte tegn (f.eks. æ, ø, å og andre tegn med accenter)? Konverteringen styres af Transliteration-modulet.

en: This option is disabled on your site because the Transliteration module either isn't installed, or isn't installed properly.
da: Denne indstilling er slået fra fordi Transliteration-modulet enten ikke er installeret, eller ikke er installeret korrekt.

en: Reduce strings to letters and numbers
da: Reducér strenge til tal og bogstaver

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
da: Ord der skal fjernes fra URL-aliaset, adskilt af kommaer. Brug ikke dette til at fjerne tegnsætning.

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "0/feed" (used throughout Drupal core) and "feed" (used by some contributed Drupal modules, like Views).
da: Teksten der skal bruges til alternative URLer til RSS feeds. For eksempel "0/feed" (bruges i Drupal core) eller "feed" (bruges af visse tredjepartsmoduler som f.eks. Views).

en: NOTE: This field contains potentially incorrect patterns. %name %problems.
da: OBS: Dette felt indeholder potentielt ukorrekte mønstre. %name %problems.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
da: Du har valgt @name som skilletegn og som et tegn der skal fjernes. Det kan give problemer med dine makroer; især catpath og termpath. Du bør ændre handlingen for @name til "erstat med skilletegn".

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
da: <strong>Bemærk:</strong> der er ingen bekræftelse. Du skal være helt sikker før du klikker på knappen "Slet alternative URLer nu!"<br />Det er en god ide at tage backup af databasen og/eller url_alias-tabellen før du bruger denne funktion.

en: You appear to be using a "WYSIWYG" editor which can cause problems if that editor runs on the Pathauto administrative settings page. Please be sure to disable these editors for all text boxes on this page. See the "WYSIWYG Conflicts" section of the README.txt file for more information.
da: Det ser ud til, at du bruger en "WYSIWYG"-editor. Det kan give problemer hvis editoren er slået til på Pathautos administrationsside. Du skal sikre at disse editors er deaktiveret for alle tekstfelter på denne side. Se afsnittet "WYSIWYG Conflicts" i filen README.txt for mere information.

en: Problem token: | Problem tokens:
da[0]: Problematisk token:
da[1]: Problematiske tokens:

en: Pathauto could not transliterate the path, as the Transliteration module has been disabled.
da: Pathauto kunne ikke transliterere stien, fordi Transliteration-modulet er blevet deaktiveret.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
da: Ignorerer alias %alias pga. konflikt med eksisterende sti.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias. %old_alias peger nu på %alias.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Node's Term Path
da: Indholdselementets term-sti

en: Node's Term Alias
da: Indholdselementets term-alias

en: Term Path
da: Term-sti

en: Term Alias
da: Term-alias

en: Book Path Alias
da: Alias for bog-sti

en: User contact form path settings
da: Indstillinger for stien til brugerens kontaktformular

en: Pattern for the user contact form paths
da: Mønster for stier til brugernes kontaktformularer

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
da: Masseopret alternative URLer for brugerkontaktformularer som ikke har alternative URLer

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alle eksisterende brugerkontaktformularer som ikke allerede har alternative URLer.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseopdatering af "følg bruger"-sider fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseopdatering af "følg bruger"-sider fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Maximum alias and component length
da: Maksimal længde af alternativ URL og komponenter

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example, URLs generated for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
da: Den <strong>maksimale URL-længde</strong> og <strong>maksimale komponentlængde</strong> er som standard sat til 100 og har en begrænsning på @max fra Pathauto. Denne længde er begrænset af længden på "alias"-kolonnen i "url_alias"-tabellen. Standard databaseskemaet for denne kolonne er @max. Hvis du sætter en længde der er lig med den i "alias"-kolonnen vil det give problemer når systemet har brug for at tilføje yderligere ord til den alternative URL. Eksempelvis vil alternative URLer for RSS feeds få tilføjet "/feed" i slutningen af den alternative URL. Du bør angive en værdi der er lig længden af "alias"-kolonnen minus længden på alle strenge der kan blive tilføjet i slutningen af URLen. Længden af de strenge, der kan blive tilføjet, afhænger af hvilke moduler du har slået til og af dine Pathauto-indstillinger. Den anbefalede værdi (og standardværdien) er 100.

en: Administer pathauto
da: Administrér pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
da: Gør det muligt at tilpasse makroer for automatiske alternative URLer og slette mange alternative URLer på én gang.

en: Notify of Path Changes
da: Giv besked når stier ændres

en: Determines whether or not users are notified.
da: Bestemmer om brugere får besked eller ej.

en: User blogs
da: Bruger-blogs

en: Vocabularies and terms
da: Ordforråd og termer

en: User trackers
da: Følg bruger
