Pathauto (7.x-1.0-rc1) - en to fi translation catalogue (115 entries)

en: Content
fi: Sisältö

en: Remove
fi: Poista

en: Settings
fi: Asetukset

en: Update
fi: Päivitys

en: Separator
fi: Erotin

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
fi: Kaikkiin solmutyyppeihin käytettävä sisältöpolku (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sisältöpolkuihin)

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fi: Oletussisältöpolku kaikille sanastoille (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sanastojen sisältöpolkuihin)

en: Pattern for all %vocab-name paths
fi: Sisältöpolku sanastolle %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
fi: Kuviot foorumeille ja foorumisäiliöille

en: Pattern for user account page paths
fi: Sisältöpolku kaikille käyttäjätietosivuille

en: Pattern for blog page paths
fi: Blogisivujen polkujen kuvio

en: Verbose
fi: Näytä muutokset

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fi: Näytä aliaksien muutokset (paitsi massapäivitykset).

en: Replace by separator
fi: Korvaa erottimella

en: Maximum alias length
fi: Aliaksen enimmäispituus

en: Maximum component length
fi: Komponentin enimmäispituus

en: Update action
fi: Toimenpide päivitettäessä

en: Strings to Remove
fi: Poistettavat merkkijonot

en: administer pathauto
fi: Ylläpidä pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fi: Tarjoaa moduuleille mekanismin automaattisten aliaksien luomiseksi niiden hallinnoimalle sisällölle.

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Forums
fi: Foorumit

en: URL path settings
fi: Polkujen asetukset

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fi: Automaattisesti luotu alias %original_alias on jo käytössä. Alias muutettiin muotoon %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
fi: Sisältöpolku kaikille solmuille tyyppiä @node_type

en: Delete aliases
fi: Poista aliakset

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
fi: Samoin kuin [cat] mutta sisältäen yläkategoriat eroteltuina merkillä /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
fi: Samoin kuin [term] mutta sisältäen yläkategoriat eroteltuina merkillä /.

en: Automatic alias
fi: Automaattinen alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fi: Otsikoissa sanat erotteleva merkki. Tämä korvaa kaikki välilyönnit ja välimerkit. Välilyönnin tai + merkin käyttö voi johtaa odottamattomiin tuloksiin.

en: Character case
fi: Kirjainkoko

en: Leave case the same as source token values.
fi: Älä muuta kirjasinkokoa (jätä samaksi kuin lähteenä olevan korvausmerkin arvo).

en: Change to lower case
fi: Muuta pieniksi kirjaimiksi

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fi: Älä tee mitään. Jätä vanha alias koskemattomaksi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fi: Luo uusi alias. Jätä vanha alias järjestelmään.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fi: Luo uusi alias. Poista vanha alias.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
fi: Luo uusi alias. Luo uudelleenohjaus vanhasta aliaksesta.

en: Transliterate prior to creating alias
fi: Transliteroi ennen aliaksen luontia

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fi: Suodattaa aliakset niin että ne sisältävät vain ASCII-96 merkistöstä löytyviä numeroita ja kirjaimia.

en: No action (do not replace)
fi: Ei mitään (älä korvaa)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista kaikki aliakset. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista aliakset kaikille @label. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases now!
fi: Poista aliakset!

en: All of your path aliases have been deleted.
fi: Kaikki polkualiaksesi on poistettu.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
fi: Kaikki tyypin %type polkualiaksesi on poistettu.

en: notify of path changes
fi: Tiedota polkujen muutoksista

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
fi: Kaikkiin @node_type käytettävä sisältöpolku (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin @node_type solmutyyppeihin)

en: About
fi: Tietoja

en: Patterns
fi: Sisältöpolut

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fi: Luotavan aliaksen enimmäispituus. 100 on suositeltu pituus. @max on suurin mahdollinen pituus. Lisätietoa saat See <a href="@pathauto-help">Pathauton ohjeista</a>.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fi: Mitä pathauton tulisi tehdä päivittäessään aliasta sisällölle jolle on alias jo olemassa?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
fi: Kun  sisältöpolku sisältää tiettyjä merkkejä (kuten esimerkiksi painotusmerkit), tulisiko Pathauton yrittää kääntää ne ASCii-96 yhteensopiviksi merkeiksi? Transliteroinnista vastaa Transliteration moduuli.

en: Reduce strings to letters and numbers
fi: Poista merkkijonoista muut merkit paitsi kirjaimet ja numerot

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fi: Verkko-osoitteen aliaksesta poistettavat sanat pilkuin eroteltuna listana. Älä käytä tätä poistamaan välimerkkejä.

en: Choose aliases to delete
fi: Valitse poistettava alias

en: All aliases
fi: Kaikki aliakset

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fi: <strong>Huomio:</strong> varmennusta ei ole. Varmista toimenpiteesi ennenkuin klikkaat "Poista aliakset!" nappia.<br />On suositeltavaa ottaa tietokannastasi  varmuuskopio ennen ominaisuuden käyttöä.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
fi: Hylätään alias %alias koska samanniminen polku on jo olemassa.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fi: Hylätään alias %alias koska se on sama kuin sisäinen polku.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source, korvattiin vanha alias %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source.

en: Maximum alias and component length
fi: Aliaksen ja komponentin enimmäispituus

en: Administer pathauto
fi: Ylläpidä pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fi: Salli käyttäjien määritellä automatisoitujen aliaksien kuviot ja mahdollista osoitealiaksien massapoisto.

en: Notify of Path Changes
fi: Tiedota polkujen muutoksista

en: Determines whether or not users are notified.
fi: Määrittää tiedotetaanko käyttäjille muutoksista vaiko ei.

en: User blogs
fi: Käyttäjien blogit

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fi: Kaikkien aliaksen komponenttien (esim. otsikko) enimmäispituus. 100 on suositeltu pituus. @max on suurin mahdollinen pituus. Lisätietoa saat See <a href="@pathauto-help">Pathauton ohjeista</a>.

en: Please make sure you are using the latest version of the Token module.
fi: Varmista että käytössäsi on Merkit (Token) moduulin viimeisin versio.

en: The field %name is not a valid number.
fi: Kenttä %name ei ole sallittu numero.

en: The field %name cannot be greater than @max.
fi: Kentän %name pituus ei voi olla yli @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
fi: Kentän %name pituus ei voi olla alle @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
fi: <em>Poistettavat merkkijonot</em> kenttä ei saa sisältää HTML:ää. Varmista että poistat käytöstä WYSIWYG editorin tässä kentässä.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
fi: Valitse minkätyyppisille aliasoimattomille poluille osoitealiakset luodaan

en: Bulk updating URL aliases
fi: Automaattipäivitetään osoitealiaksia

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fi: Virhe käsiteltäessä operaatiota @operation argumenteilla: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fi[0]: Luotiin 1 osoitealias
fi[1]: Luotiin @count osoitealiasta

en: Right parenthesis )
fi: Oikea sulku )

en: Node paths
fi: Solmujen polut

en: language neutral
fi: kielineutraali

en: Pattern for all @language @node_type paths
fi: Kuvio kaikille @language @node_type poluille

en: Updated alias for node @nid.
fi: Päivitettiin alias solmulle @nid.

en: Taxonomy term paths
fi: Luokittelutermien polut

en: Updated alias for term @tid.
fi: Päivitettiin alias termille @tid.

en: Forum paths
fi: Foorumin polut

en: Updated alias for forum @tid.
fi: Päivitettiin alias forumille @tid.

en: User paths
fi: Käyttäjäpolut

en: Updated alias for user @uid.
fi: Päivitettiin polku käyttäjälle @uid.

en: Blog paths
fi: Blogien polut

en: Updated alias for blog user @uid.
fi: Päivitettiin alias blogikäyttäjälle @uid.

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /.
fi: Samoin kuin [cat-raw] mutta sisältäen yläkategoriat eroteltuina merkillä /.

en: The URL alias of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin osoitealias.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /.
fi: Samoin kuin [term-raw] mutta sisältäen yläkategoriat eroteltuina merkillä /.

en: The URL alias of the parent book of the node.
fi: Solmun pääkirjasivun osoitealias.

en: Raw tokens
fi: Raakamerkit

en: In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.
fi: Pathauto moduulissa on mahdollista käyttää merkkien -raw muotoa. Polut lähetetään suodatusjärjestelmään joka varmistaa että käyttäjien syöttämä tieto suodatetaan. -raw muodon käyttämättäjättämisestä saattaa seurata ongelmia Pathauton suodatusjärjestelmässä.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@url-patterns">URL alias patterns</a>.
fi: Säätääksesi luoptujen aliaksien muotoa katso <a href="@url-patterns">osoitealiaksien kuviot</a>.

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 solmulle.
fi[1]: Päivitettiin alias @count solmuille.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 termille.
fi[1]: Päivitettiin alias @count termeille.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 käyttäjätilille.
fi[1]: Päivitettiin @count aliasta käyttäjätileille.

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
fi: Olet määritellyt @name toimimaan erottajana  jonka johdosta se poistetaan merkin esiityessä jossakin merkkijonossa. Tämä saattaa aiheuttaa ongelmia kuvioissa ja varsinkin term:polku merkissä. Sinun pitäisi ehkä määritellä toiminto merkille @name muodossa "korvaa erottajalla".

en: Content paths
fi: Sisällön polut

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
fi: Kaikkiin sisältötyyppeihin käytettävä sisältöpolku (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sisältöpolkuihin)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
fi: Oletussisältöpolku sisältötyypille @node_type (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sisältötyypin @node_type sisältöpolkuihin)

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
fi: <a href="!url">Redirect moduulin asetukset</a> vaikuttavat siihen, luodaanko uudelleenohjaus kun alias on poistettu.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
fi: Harkitse <a href="!url">Redirect moduulin</a> asentamista uudelleenohjausten takia kun aliaksesi muuttuvat.

en: No new URL aliases to generate.
fi: Uusia luotavia verkko-aliaksia ei löytynyt.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
fi: <strong>Aliaksen enimmäispituuden</strong> ja <strong>komponentin enimmäispituuden</strong> arvo on oltuksena 100 merkkiä ja niiden enimmäispituus on Pathautossa @max. Tätä pituutta rajoittaa "alias" sarakkeen pituus tietokantataulussa. Oletustietokantaskeema sarakkeelle on @max. Jos asetat pituuden joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus, siitä voi seurata ongelmia tilanteissa joissa järjestelmän on lisättävä ylimääräisiä sanoja aliasoituun verkko-osoitteeseen. On järkevintä syöttää pituudeksi arvo joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus - verkko-osoitteisiin mahdollisesti lisättävien merkkijonojen pituus. Mahdollisesti aliasoituihin verkko-osoitteisiin lisättävien merkkijonojen pituus on riippuvainen siitä käytössäsi olevista moduuleista sekä Pathauton asetuksista. Suositeltava arvo ja oletusarvo on 100.

en: Path module form elements
fi: Path moduulin lomakkeen elementit
