Pathauto (7.x-1.2) - en to oc translation catalogue (130 entries)

en: Content
oc: Contengut

en: Remove
oc: Levar

en: Settings
oc: Paramètres

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Separator
oc: Separador

en: Taxonomy terms
oc: Tèrmes de taxonomia

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
oc: Gabarit de camin per defaut (aplicat a tot vocabulari çaijós dont lo motif es vide)

en: Pattern for all %vocab-name paths
oc: Modèl de camin pel vocabulari %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
oc: Motiu pels forums e lors contenidors

en: Pattern for user account page paths
oc: Modèl pels comptes utilizaires

en: Pattern for blog page paths
oc: Motius de camins per las paginas de blogs

en: Verbose
oc: Mòde verbós

en: Display alias changes (except during bulk updates).
oc: Afichar los cambiaments d'aliàs (levat pendent las mesas a jorn en lòt).

en: Replace by separator
oc: Remplaçar pel separador

en: Maximum alias length
oc: Longor maximala d'un aliàs

en: Maximum component length
oc: Longor maximala d'un component

en: Update action
oc: Accion de mesa a jorn

en: Strings to Remove
oc: Cadenas (de caractèrs) de levar

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
oc: Ofrís un mecanisme que permet als moduls de generar automaticament un aliàs ligat al contengut que gerisson.

en: Users
oc: Utilizaires

en: Replacement patterns
oc: Motius de remplaçament

en: Period
oc: Periòde

en: Asterisk
oc: Asterisc

en: URL path settings
oc: Paramètres dels camins d'URL

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
oc: L'alias %original_alias generat automaticament es en conflicte amb un aliàs existent. L'alias es estat cambiat en %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
oc: Motiu de camin per totes los contenguts de tipe @node_type

en: Delete aliases
oc: Suprimir los aliasses

en: Automatic alias
oc: Aliàs automatique

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
oc: Caractèr utilizat per separar los mots dins los títols. Il remplaçara tot espaci o signe de ponctuation. Utilizar una espaci o lo signe + pòt engendrer des resultats inattendus.

en: Character case
oc: Casse des caractèrs

en: Leave case the same as source token values.
oc: Daissar la cassa identica a las valors des getons fonts.

en: Change to lower case
oc: Cambiar la cassa en minusculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
oc: Ne rien faire. Daissar l'ancian aliàs intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
oc: Crear un novèl aliàs e daissar l'ancian aliàs foncionnel.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
oc: Crear un novèl aliàs e suprimir l'ancian.

en: Transliterate prior to creating alias
oc: Translittérer abans de crear l'aliàs

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
oc: Filtre lo novèl aliàs per ne conserver que las letras e los nombres faisant partida de l'ASCII-96.

en: No action (do not replace)
oc: Aucune accion (ne pas remplaçar)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
oc: Suprimir totes los aliasses. Nombre d'alias que seràn suprimits : %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
oc: Suprimir los aliasses per totes los @label. Nombre d'alias que seràn suprimits : %count.

en: Delete aliases now!
oc: Suprimir los aliasses ara !

en: All of your path aliases have been deleted.
oc: Totes los aliasses d'URLs son estats suprimits.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
oc: Totes los aliasses pels tipes de contengut %type son estats suprimits.

en: About
oc: A prepaus

en: Patterns
oc: Motius

en: Comma
oc: Virgula

en: Semicolon
oc: Punt-virgula

en: Alias: @alias
oc: Aliàs : @alias

en: No alias
oc: Aucun alias

en: Punctuation
oc: Ponctuation

en: Ampersand
oc: Et commercial

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
oc: Longor maximala d'un aliàs generat. 100 es la valor recomandada. @max es la valor maximum possible. Veire <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> per les detalhs.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
oc: Que deu far Pathauto al moment de la mesa a jorn d'un element de contengut possédant ja un aliàs ?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
oc: Quand un motif inclutz certans caractèrs (coma ceux amb des accents), Pathauto deu essayer de les translittérer dins l'alpha ASCII-96 ? La transliteracion es gerida pel modul Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
oc: Réduire les cadenas a des letras e des chiffres

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
oc: Mots a levar de l'aliàs d'URL, separats per una virgula. Ne pas utilizar aquò per levar de la ponctuation.

en: Choose aliases to delete
oc: Causissètz los aliasses a suprimir

en: All aliases
oc: Totes los aliasses.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
oc: <strong>Note:</strong> i a pas de confirmation. Soyez certain de çò que fasètz abans de clicar sul boton "Suprimir los aliasses ara!".<br />Vous devriez benlèu far un salvament de la banca de donadas o de la taula url_alias abans d'utilizar aquesta foncionalitat.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
oc: Aliàs %alias ignoré a causa d'un conflicte amb un camin existent.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
oc: Aliàs %alias ignoré perque identique al camin interne.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
oc: Novèl aliàs %alias creat per %font, remplaçant %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
oc: Novèl aliàs %alias creat per %font.

en: Maximum alias and component length
oc: Longor maximum de l'aliàs e des components

en: Administer pathauto
oc: Administrar pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
oc: Permet a un utilizaire de configurar des modèls pels aliasses automatiques e de suprimir en masse d'aliasses d'URL.

en: Notify of Path Changes
oc: Notifier en cas de cambiament de camin

en: Determines whether or not users are notified.
oc: Détermine se los utilizaires son avertis o pas.

en: User blogs
oc: Blogs d'utilizaire

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
oc: Longor maximum de cada component dins l'aliàs (ex.: [títol]). 100 es la longor recomandada. @max es la longor maximum possible. Consultatz <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> per mai de detalhs.

en: The field %name is not a valid number.
oc: Lo camp %name es pas un nombre valide

en: The field %name cannot be greater than @max.
oc: Lo camp %name pòt pas èsser superior a @max

en: The field %name cannot be less than @min.
oc: Lo camp %name pòt pas èsser inferior a @min

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
oc: Lo camp <em>Cadenas a suprimir</em> deu pas contenir d'HTML. Asseguratz-vos de desactivar les editors WYSIWYG per aqueste camp.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
oc: Seleccionatz los tipes de camins n'ayant pas d'alias per lesquels generar d'aliasses d'URL

en: Bulk updating URL aliases
oc: Mesa a jorn en masse des alias d'URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
oc: Una error s'es producha al moment del traitement de @operation amb per arguments : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
oc[0]: 1 aliàs d'URL generat.
oc[1]: @count aliasses d'URL generats.

en: language neutral
oc: lenga neutre

en: Pattern for all @language @node_type paths
oc: Motiu per totes los camins @language de @node_type

en: Updated alias for node @nid.
oc: Aliàs mes a jorn pel nosèl @nid.

en: Taxonomy term paths
oc: Camins de tèrme de taxonomia

en: Updated alias for term @tid.
oc: Aliàs mes a jorn pel tèrme @tid.

en: Forum paths
oc: Camins des forums

en: Updated alias for forum @tid.
oc: Aliàs mes a jorn pel forum @tid.

en: User paths
oc: Camins des utilizaires

en: Updated alias for user @uid.
oc: Aliàs mes a jorn per l'utilizaire @uid.

en: Blog paths
oc: Camins des blogs

en: Updated alias for blog user @uid.
oc: Aliàs mes a jorn pel blog de l'utilizaire @uid.

en: Update URL alias
oc: Metre a jorn l'aliàs d'URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
oc[0]: Aliàs d'URL mes a jorn per 1 nosèl.
oc[1]: Aliasses d'URL mes a jorn per @count nosèls.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
oc[0]: Aliàs d'URL mes a jorn per 1 tèrme.
oc[1]: Aliasses d'URL mes a jorn per @count tèrmes.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
oc[0]: Aliàs d'URL mes a jorn per 1 compte utilizaire.
oc[1]: Aliasses d'URL mes a jorn per @count comptes utilizaires.

en: Bulk update
oc: Mesa a jorn en massa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
oc: Avètz definit @name coma separador e décidé de lo levar quand rencontré dins les cadenas. Aquò pòt poser des problèmas amb vòstres motifs surtout amb lo geton tèrme:camin. Vous devriez probablement definir l'accion de @name a "remplaçar pel separador".

en: Content paths
oc: Camins de contengut

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
oc: Motiu de camin per defaut
    (s'applique a totes los tipes de contenguts dont les motifs çaijós son vides)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
oc: Motiu de camin per defaut per @node_type (s'applique a tot lo contengut de tipe @node_type dont les motifs çaijós son vides)

en: Underscore
oc: Tiret bas

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
oc: Los <a href="!url">paramètres del modul Redirect</a> déterminent se una redireccion deu èsser creada quand un aliàs es suprimit.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
oc: Considérez l'installacion del <a href="!url">modul Redirect</a> per metre en plaça des redireccions quand vòstres aliasses càmbian.

en: No new URL aliases to generate.
oc: I a pas cap de novèl aliàs d'URL a generar.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
oc: La <strong> talha maximala d'un aliàs </strong> e la <strong> talha maximala d'un component </strong> es per defaut de 100 e a una limite de @max definida per Pathauto. Aquesta talha es limitada per la talha de la colomna "alias" dins la taula "url_alias" de la banca de donadas. La limite d'aquesta colomna dins la basa de donada es per defaut de @max. Se utilizatz una talha qu'es egala a celle de la colomna "alias" aquò posera des problèmas dins los cases ont lo sistèma deu rapondre des mots a l'aliàs de l'URL. Vous devriez causir una valor qu'es la talha de la colomna "alias" mens la talha de n'importe quel mot que poiriá èsser apondut. La talha des mots que pourraient èsser aponduts a la fin de vòstras URL dépend des moduls que avètz activats dins los paramètres de Pathauto. La valor recomandada es 100.

en: Path module form elements
oc: Los elements de formulari del modul Path

en: Double quotation marks
oc: Double verguetas

en: Single quotation marks (apostrophe)
oc: Simple verguetas (apostrophe)

en: Back tick
oc: Accent grave

en: Hyphen
oc: Trait d'union

en: Vertical bar (pipe)
oc: Barra verticale (pipe)

en: Left curly bracket
oc: Acolada esquèrra

en: Left square bracket
oc: Crochet esquèrra

en: Right curly bracket
oc: Acolada drecha

en: Right square bracket
oc: Crochet drech

en: Plus sign
oc: Signe plus

en: Equal sign
oc: Signe egal

en: Percent sign
oc: Signe percentatge

en: Caret
oc: Accent circonflexe

en: Dollar sign
oc: Signe dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
oc: Croisillon (signe dièse)

en: At sign
oc: Arobase

en: Exclamation mark
oc: Punt d'exclamation

en: Left parenthesis
oc: Parenthèse esquèrra

en: Right parenthesis
oc: Parenthèse drecha

en: Question mark
oc: Punt d'interrogation

en: Less-than sign
oc: Signe inferior a

en: Greater-than sign
oc: Signe superior a

en: Backslash
oc: Antislash

en: Generate automatic URL alias
oc: Generar automaticament l'aliàs d'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
oc: Déseleccionar aquò per crear un aliàs personalizat çaijós.

en: Configure URL alias patterns.
oc: Configurar les motifs dels aliasses d'URL.
