Pathauto Entity (7.x-1.0) - en to ar translation catalogue (5 entries)

en: Update
ar: تحديث

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Entities
ar: الكيانات

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ar: حدد رابط بديل يمكن من خلاله الوصول إلى هذا المحتوى. على سبيل المثال، اكتب"about"عند كتابة صفحة لوصف الموقع . استخدم مسار نسبي بدون إضافة الخط المائل في النهاية، وإلا فلن يعمل بديل المسار.
