Pattern Builder (7.x-1.1) - en to de translation catalogue (24 entries)

en: Development
de: Entwicklung

en: Type
de: Typ

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Imported
de: Importiert

en: Module
de: Modul

en: Widget type
de: Steuerelementtyp

en: Pattern
de: Muster

en: Property name
de: Eigenschaftsname

en: characters
de: Zeichen

en: Examples
de: Beispiele

en: Machine name
de: Systemname

en: Unknown status
de: Unbekannter Status

en: Preview image style
de: Bildstil-Vorschau

en: Image style
de: Bildstil

en: Allowed URI schemes
de: Erlaubte URI-Schemen

en: None (original image)
de: Keine (Originalbild)

en: Row class
de: Zeilen-Klasse

en: View mode
de: Ansichtsmodus

en: Enabled browser plugins
de: Aktivierte Browser-Plugins

en: View mode: @mode
de: Ansichtsmodus: @mode

en: Pattern type
de: Art des Musters

en: Component ID
de: Komponenten-ID
