Patterns (7.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (92 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: List
uk: Список

en: Actions
uk: Дії

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Action
uk: Дія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Back
uk: Назад

en: category
uk: категорія

en: Save
uk: Зберегти

en: Format
uk: Формат

en: Path
uk: Шлях

en: Check
uk: Перевірити

en: Options
uk: Опції

en: Create New
uk: Створити нову

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Module
uk: Модуль

en: Always
uk: Завжди

en: Address
uk: Адреса

en: Directory
uk: Каталог

en: here
uk: тут

en: Other
uk: Інше

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Validate
uk: Перевірити

en: pattern
uk: шаблон

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Extend
uk: Розширення

en: Info
uk: Інформація

en: Never run
uk: Не запускався

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Run
uk: Виконати

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Unpublish
uk: Не публікувати

en: Save role
uk: Зберегти роль

en: An error has occurred
uk: Сталася помилка

en: Available
uk: Доступно

en: Restore
uk: Відновити

en: Add role
uk: Додати роль

en: 1 year | @count years
uk[0]: @count рік
uk[1]: @count роки
uk[2]: @count років

en: 1 week | @count weeks
uk[0]: @count тиждень
uk[1]: @count тижні
uk[2]: @count тижнів

en: 1 min | @count min
uk[0]: @count хв
uk[1]: @count хв
uk[2]: @count хв

en: 1 sec | @count sec
uk[0]: @count с
uk[1]: @count с
uk[2]: @count с

en: modules
uk: модулі

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
uk: Помилка при перевірці значення, будь-ласка, спробуйте ще. Якщо помилка повториться, повідомте адміністратора сайту.

en: Extract
uk: Витягти

en: Save permissions
uk: Зберегти повноваження

en: Patterns
uk: Шаблони

en: 1 month | @count months
uk[0]: @count місяць
uk[1]: @count місяці
uk[2]: @count місяців

en: Uri
uk: Адреса ресурсу

en: Author:
uk: Автор:

en: Not writable
uk: Запис закрито

en: Trash
uk: Смітник

en: Writable
uk: Запис дозволено

en: Email:
uk: Електронна пошта:

en: %message in %file on line %line.
uk: %message у %file, рядок %line.

en: Warning:
uk: Попередження:

en: Get
uk: Отримати

en: step
uk: крок

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
uk: %name повинно бути припустимим для CSS шістнадцятковим значенням кольору.

en: Path:
uk: Шлях:

en: Invalid timezone: %zone. Use the following format: America/New_York or Europe/Berlin
uk: Неприпустимий часовий пояс: %zone. Використовуйте наступний формат: Америка/Нью-Йорк або Європа/Берлін

en: Import failed for the following patterns:
uk: Не вдалося імпортувати наступні шаблони:

en: No patterns in the recycle bin.
uk: В кошику відсутні шаблони.

en: Web:
uk: Веб:

en: Invalid pattern syntax at: !path. Expecting more child elements.
uk: Неприпустимий синтаксис шаблону: !path. Дочірніх елементів має бути більше

en: Default configuration for @module module
uk: Конфігурація за промовчанням для модуля @module

en: Following required modules are missing: %modules
uk: Відсутні наступні необхідні модулі: %modules

en: Invalid action: %action.
uk: Неприпустима дія: %action.

en: Patterns could not recognize the url of the website. Cannot refresh.
uk: Модуль Patterns не може розпізнати url-адресу веб-сайту. Оновити не можливо.

en: Lab
uk: Лабораторія

en: Export options
uk: Опції експорту

en: The specified role name %name already exists.
uk: Вказана назва ролі %name вже існує.

en: The given role name %rname already exists.
uk: Надана назва ролі %rname вже існує.
