Patterns (7.x-1.0-beta2) - en to pt translation catalogue (68 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: List
pt: Lista

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público

en: Enable
pt: Ativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: Edit
pt: Editar

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Back
pt: Voltar

en: category
pt: categoria

en: Save
pt: Guardar

en: Format
pt: Formato

en: Check
pt: Verificar

en: Options
pt: Opções

en: Create New
pt: Crie um novo

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Module
pt: Módulo

en: Always
pt: Sempre

en: Address
pt: Morada

en: Directory
pt: Diretório

en: here
pt: aqui

en: Other
pt: Outro

en: Destination
pt: Destino

en: Pattern
pt: Padrão

en: Title:
pt: Título:

en: Validate
pt: Validar

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Extend
pt: Estender

en: Info
pt: Informações

en: Never run
pt: Nunca executado

en: Missing
pt: Em falta

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Save role
pt: Guardar grupo

en: An error has occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Available
pt: Disponível

en: Restore
pt: Restaurar

en: Add role
pt: Adicionar grupo

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: modules
pt: módulos

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação, por favor tente novamente. Se este erro continuar, por favor contacte o administrador do site.

en: Save permissions
pt: Guardar permissões

en: Patterns
pt: Padrões

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: Not writable
pt: Sem permissão para escrita

en: Writable
pt: Gravável

en: %message in %file on line %line.
pt: %message em %file na linha %line.

en: Import File
pt: Importar ficheiro

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
pt: %name deve ser um valor de cor hexadecimal válido CSS.

en: Export options
pt: Opções de exportação
