Patterns (7.x-1.0-beta5) - en to hi translation catalogue (57 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Resources
hi: संसाधन

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: Go
hi: चले जाओ

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Back
hi: वापस

en: category
hi: विभाग

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Path
hi: मार्ग

en: Options
hi: विकल्प

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: php
hi: पी.एच.पी

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Address
hi: पता

en: Other
hi: अन्य

en: Destination
hi: गंतव्य

en: Pattern
hi: नमूना

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Extend
hi: विस्तार

en: Info
hi: जानकारी

en: Never run
hi: कभी नहीं चलाएँ

en: Missing
hi: लापता

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: 1 year | @count years
hi[0]: १ वर्ष
hi[1]: @count वर्ष

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: 1 min | @count min
hi[0]: एक मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 sec | @count sec
hi[0]: एक सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
hi: मान्यता त्रुटी, कृपया पुनः कोशिश करे, यदि यह त्रुटी बनी रहती है तो कृपया प्रबंधक से संपर्क करे .

en: Save permissions
hi: अनुमति सहेजें

en: 1 month | @count months
hi[0]: १ महिना
hi[1]: @count महिना

en: Uri
hi: यूनिफॉर्म रिसोर्स पहचानकर्ता (URI)

en: Email:
hi: ईमेल / ई -पता :

en: %message in %file on line %line.
hi: %file में पंक्ति %line पर %message

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
hi: %name एक मान्य हेक्साडेसिमल सीएसएस रंग मान होना चाहिए.
