Patterns (7.x-1.0-rc2) - en to it translation catalogue (66 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: Yes
it: Sì

en: Resources
it: Risorse

en: Version
it: Versione

en: Go
it: Vai

en: Edit
it: Modifica

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Back
it: Indietro

en: category
it: categoria

en: Save
it: Salva

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Check
it: Assegno

en: Options
it: Opzioni

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Module
it: Modulo

en: Always
it: Sempre

en: Address
it: Indirizzo

en: Directory
it: Cartella

en: here
it: qui

en: Other
it: Altro

en: Destination
it: Destinazione

en: Pattern
it: Modello

en: Title:
it: Titolo:

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Extend
it: Estendi

en: Info
it: Informazioni

en: Never run
it: Mai avviato

en: Missing
it: Mancante

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Save role
it: Salva ruolo

en: Available
it: Disponibile

en: Restore
it: Ripristina

en: Add role
it: Aggiungi ruolo

en: 1 year | @count years
it[0]: 1 anno
it[1]: @count anni

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: modules
it: moduli

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
it: Errore di validazione, riprovare. Se l'errore persiste, contattare l'amministratore del sito.

en: Save permissions
it: Salva i permessi

en: Patterns
it: Pattern

en: 1 month | @count months
it[0]: 1 mese
it[1]: @count mesi

en: Uri
it: URI

en: Author:
it: Autore:

en: Not writable
it: Non scrivibile

en: Email:
it: E-mail:

en: %message in %file on line %line.
it: %message in %file alla riga %line.

en: Import File
it: Importa file

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
it: %name deve essere un valore esadecimale rappresentante un colore CSS valido.

en: Export options
it: Opzioni esportazione
