Patterns (7.x-2.0-rc1) - en to hu translation catalogue (75 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: List
hu: Lista

en: Actions
hu: Műveletek

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Public
hu: Nyilvános

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Action
hu: Művelet

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Version
hu: Verzió

en: Go
hu: Mehet

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Export
hu: Exportálás

en: Back
hu: Vissza

en: category
hu: kategória

en: Save
hu: Mentés

en: Format
hu: Formátum

en: Path
hu: Útvonal

en: Check
hu: Csekk

en: Options
hu: Lehetőségek

en: 1 hour | @count hours
hu[0]: 1 óra
hu[1]: @count óra

en: 1 day | @count days
hu[0]: 1 nap
hu[1]: @count nap

en: Module
hu: Modul

en: Always
hu: Mindig

en: Address
hu: Cím

en: Directory
hu: Könyvtár

en: here
hu: ide

en: Other
hu: Egyéb

en: Destination
hu: Cél

en: Pattern
hu: Minta

en: Title:
hu: Cím:

en: Validate
hu: Érvényesítés

en: pattern
hu: minta

en: The changes have been saved.
hu: A változások mentése megtörtént.

en: Extend
hu: Bővítés

en: Info
hu: Infó

en: Never run
hu: Soha nem futott le

en: Missing
hu: Hiányzik

en: Run
hu: Futás

en: Publish
hu: Közzététel

en: Unpublish
hu: Elrejtés

en: Save role
hu: Szerepkör mentése

en: Available
hu: Elérhető

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Add role
hu: Szerepkör létrehozása

en: 1 year | @count years
hu[0]: 1 év
hu[1]: @count év

en: 1 week | @count weeks
hu[0]: 1 hét
hu[1]: @count hét

en: 1 min | @count min
hu[0]: 1 perc
hu[1]: @count perc

en: 1 sec | @count sec
hu[0]: 1 másodperc
hu[1]: @count másodperc

en: modules
hu: modulok

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
hu: Ellenőrzési hiba, ismét meg kell próbálni! Ha a hiba továbbra is fennáll, akkor javasolt felvenni a kapcsolatot a webhely adminisztrátorával.

en: Type of export
hu: Export típus

en: Save permissions
hu: Jogosultságok mentése

en: Patterns
hu: Minták

en: status report
hu: állapotjelentés

en: 1 month | @count months
hu[0]: 1 hónap
hu[1]: @count hónap

en: Not writable
hu: Nem írható

en: Trash
hu: Kuka

en: Writable
hu: Írható

en: %message in %file on line %line.
hu: %message - %file - %line. sor.

en: Import File
hu: Fájl importálása

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
hu: %name mezőben létező hexadecimális színértéknek kell lennie.

en: Enable/Disable Modules
hu: Modulok engedélyezése/letiltása

en: Invalid timezone: %zone. Use the following format: America/New_York or Europe/Berlin
hu: %zone érvénytelen időzóna. A következő formátumban kell megadni: „Europe/Budapest” vagy „Africa/Sao_Tome”.

en: Export options
hu: Exportálási beállítások

en: Welcome to Patterns!
hu: Üdvözlet a <em>Patterns</em> modulban!
