Patterns (7.x-2.1) - en to fr translation catalogue (67 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Remove
fr: Retirer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Resources
fr: Ressources

en: Go
fr: Allez

en: Edit
fr: Modifier

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: category
fr: la catégorie

en: Save
fr: Enregistrer

en: Path
fr: Chemin

en: Check
fr: Vérifier

en: Create New
fr: Créer un nouveau

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Off
fr: Désactivé

en: Always
fr: Toujours

en: Address
fr: Adresse

en: Directory
fr: Répertoire

en: here
fr: ici

en: Other
fr: Autre

en: Pattern
fr: Motif

en: Title:
fr: Titre :

en: Validate
fr: Valider

en: pattern
fr: motif

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Extend
fr: Extension

en: Never run
fr: Jamais exécuté

en: Missing
fr: Manquant

en: Run
fr: Exécuter

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Save role
fr: Enregistrer le rôle

en: Available
fr: Disponible

en: Restore
fr: Restaurer

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: 1 year | @count years
fr[0]: @count année
fr[1]: @count années

en: 1 week | @count weeks
fr[0]: @count semaine
fr[1]: @count semaines

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fr: Erreur de validation, veuillez réessayer. Si cette erreur persiste, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Type of export
fr: Type d'exportation

en: Patterns
fr: Motifs

en: 1 month | @count months
fr[0]: @count mois
fr[1]: @count mois

en: Author:
fr: Auteur :

en: Not writable
fr: Non accessible en écriture

en: Trash
fr: Corbeille

en: Writable
fr: Accessible en écriture

en: Email:
fr: Courriel :

en: %message in %file on line %line.
fr: %message dans %file à la ligne %line.

en: Warning:
fr: Avertissement :

en: An error occurred during the export.
fr: Une erreur est survenue durant l'exportation.

en: Path:
fr: Chemin :

en: Lab
fr: Laboratoire

en: Export options
fr: Options d'exportation

en: Feature disabled:
fr: Fonctionnalité désactivée :

en: Publish Settings
fr: Paramètres de publication
